Popis:
Pro svou seminární práci jsem si vybrala text od Bertranda Russella: Jev a skutečnost. Tento text jsem si zvolila především proto, že byl pro mě z nabízených textů nejsnadněji uchopitelný i pochopitelný. V mé práci jsem použila přímé citace z textu, jelikož některé charakteristiky a definice bych nebyla schopna přesně interpretovat a mohly by proto být zavádějící.
Autor se v textu Jev a skutečnost zabývá rozlišením mezi jevem a skutečností a také problémem hmoty, zda vůbec existuje, jaké je povahy a zda jsme schopni ji poznat.
V úvodu pokládá Russel otázku, zda vůbec „existuje nějaké tak jisté poznání, že o něm žádný rozumný člověk nemůže pochybovat“ a říká, že odpověď bychom měli hledat ve filosofii, která nám nabízí kritický pohled na problém poznání. Snaží se čtenáři vysvětlit, že v běžném životě používáme k poznávání nejčastěji naše smysly a popis, který nám smysly podávají je pro nás povětšinou dostačující a dosáhneme ho bez větších problémů. Upozorňuje však na to, že „pokud se pokusíme být přesnější, upadáme do rozpaků“. Pro pochopení uvádí příklad s barvou stolu a jejím odlišným vnímáním. Přes rozdílné vnímání barvy stolu se tak Russel dostává ke svému zásadnímu tématu, a sice k rozlišení mezi jevem a skutečností. Rozdíl tedy vzniká „ mezi tím, jak se věci zdají být a co jsou“.
Klíčová slova:
Bertrand Russell
jev a skutečnost
analýza
text
problém hmoty
charakter
Obsah: