Popis:
Vícestupňové uspořádání rozpočtové soustavy nalezneme nejen ve federálních, ale i v unitárních státech. V České republice se stát dělí o některé pravomoci a část finančních prostředků s obcemi - základními územními samosprávnými celky, a kraji - vyššími územními samosprávnými celky. Tyto územní jednotky mají právo na samosprávu, zároveň ale v důsledku aplikace tzv. smíšeného modelu veřejné správy vykonávají i státní správu.
K výkonu své samostatné i přenesené působnosti musí mít obec dostatek finančních zdrojů, které získává nejen od státu, ale i z vlastní činnosti, z Evropské unie nebo od jiných subjektů. Co obec, to jiné příjmy, a to i v případě, že jsou územně stejně velké a se stejným počtem obyvatel. Je zajímavé sledovat, proč tomu tak je a jak tyto rozdíly v příjmech mohou obce, resp. stát ovlivnit. To byl také důvod, proč jsem si vybrala jako téma mojí bakalářské práce „Rozpočtové příjmy obcí“.
Ve své práci se budu zabývat problematikou financování obcí (odkud plynou do rozpočtu obcí finanční prostředky), hospodařením (jak obce získané prostředky využívají) a mírou ekonomické autonomie obcí (jak mohou obce ovlivnit výši svých příjmů a do jaké míry mohou sami rozhodovat o vynakládání finančních prostředků).
Svou práci začnu definicemi základních pojmů, které se k tomuto tématu vztahují. Kromě fiskálního federalismu, decentralizace a smíšeného modelu veřejné správy neopomenu vymezit pojem rozpočet, jakožto hlavní finanční nástroj hospodaření obce, a také rozpočtový proces a zásady, kterými se tento proces řídí.
Hlavní část své práce bych chtěla zaměřit na popis jednotlivých druhů příjmů, které budu členit na daňové příjmy (např. výnosy ze sdílených a svěřených daní či z místních poplatků) a nedaňové příjmy (např. výnosy ze správních a uživatelských poplatků, příjmy z vlastního podnikání), na dotace (od kraje, státu, EU) a návratné příjmy obcí (tj. úvěry a půjčky).
Klíčová slova:
financování
hospodaření obcí
příjmy obcí
výdaje obcí
rozpočet
Chropyně
právní úprava
Obsah:
- 1. Úvod 6
2. Charakteristika problematiky financování a hospodaření obcí 8
3. Rozpočet obce a rozpočtový proces 10
4. Příjmy obcí 15
4.1. Daňové příjmy 16
4.1.1. Rozpočtové určení daní 16
4.1.2. Místní poplatky 17
4.1.3. Platby na úseku péče o životní prostředí 23
4.2. Nedaňové příjmy 25
4.2.1. Správní poplatky 26
4.2.2. Příjmy z vlastního podnikání 26
4.2.3. Příjmy z mimorozpočtových fondů obce 27
4.2.4. Platby sankční povahy 27
4.2.5. Uživatelské poplatky 27
4.2.6. Ostatní nedaňové příjmy 28
4.3. Přijaté dotace 28
4.4. Příjmy návratného charakteru 30
5. Výdaje obcí 31
5.1. Klasifikace výdajů 31
6. Analýza rozpočtu a hospodaření obce Chropyně 33
6.1. Obec Chropyně a její rozpočet 33
6.2. Analýza příjmů obce 34
6.3. Analýza výdajů obce 38
6.4. Hodnocení hospodaření obce 39
7. Právní úprava - současnost a budoucnost 40
8. Závěr 45
Seznam použitých pramenů 47
Resumé 49
Seznam příloh 51