Popis:
Téma „Sociální pedagogika a možnosti uplatnění ve školském systému“ jsem si zvolila proto, že se v současné společnosti objevují nové sociálně patologické jevy, které je nutné nějakým způsobem řešit a absolventi sociální pedagogiky tomu mohou velmi přispět. Toto téma je v současné době velmi aktuální.
V současné společnosti se objevují nové sociálně - patologické jevy, které je třeba řešit. Především se jedná o nárůst agresivity u mládeže, špatnou komunikaci rodičů a škol, nárůst různých závislostí atd. K řešení těchto sociálně - patologických jevů, k minimalizaci negativních dopadů a k předcházení jejich vzniku mohou pomoci absolventi oboru Sociální pedagogika. Tento obor se v ČR realizuje poměrně krátkou dobu.
Neměnný postoj k sociálním pedagogům má sama společnost, neboť dosud nebyl sociální pedagog prosazen do katalogu pedagogických profesí (jako speciální pedagog, pedagog volného času nebo vychovatel). Následek toho je, že vysoce vzdělaní a připravení odborníci nejen pro řešení sociálně - patologických jevů, ale i pro rodinu, výchovná zařízení, prevenci, volný čas, nemohou získat odpovídající profesní uplatnění, z důvodu neznalosti budoucích zaměstnavatelů, kam sociálního pedagoga na svém pracovišti zařadit.
V první kapitole jsem se ohlédla za historií sociální pedagogiky, jak ve světě, tak i v českých zemích. Dále se zabývám komparací pojetí sociální pedagogiky různých autorů. Ve druhé kapitole se pokouším vymezit studijní obor Sociální pedagogika a profil studenta tohoto oboru. V poslední kapitole jsem se zaměřila na přiblížení profese sociální pedagog a možnosti jeho uplatnění v různých institucích, včetně školství.
V empirické části jsem pomocí dotazníků a rozhovorů hledala odpověď na mnou položené otázky: "Jak by mohla práce sociálního pedagoga zkvalitnit výchovu a vzdělávání žáků ve škole" a "Pohled pedagogů na profesi sociálního pedagoga". Závěr empirické části je věnován analýze a prezentaci výsledků mého výzkumu.
Cílem mé práce je zjistit, jaká je informovanost studentů a pedagogů o profesi sociálního pedagoga ve školství a jeho zařazení mezi pedagogické profese.
Klíčová slova:
pedagogika
komparace
absolventka
uplatnění
sociální pedagogika
respondent
Obsah:
- Úvod 8
I Teoretická část 9
1 Historie sociální pedagogiky 10
1.1 Sociální pedagogika ve světě 10
1.2 Sociální pedagogikav českých zemích 12
1.3 Komparace pojetí sociální pedagogiky 14
2 Sociální pedagogika jako studijní program 17
2.1 Vymezení studijního oboru sociální pedagogika 17
2.2 Profil absolventa studijního oboru sociální pedagogika 23
3 Sociální pedagogika ve školském systému 24
3.1 Vymezení profese sociální pedagog 24
3.2 Možnosti uplatnění sociálního pedagoga ve školství 28
3.3 Možnosti uplatnění v jiných resortech (institucích) 31
II Praktická část 32
4 Výzkum 33
4.1 Cíl, metody výzkumu a stanovení hypotéz 33
4.2 Výběr respondentů 35
4.3 Vlastní výzkum 36
4.4 Analýza a prezentace výsledků výzkumu 36
Závěr 45
Seznam použité literatury 46
Seznam použitých symbolů a zkratek 49
Seznam obrázků 50
Seznam grafů 51
Seznam příloh 52