Popis:
Cílem této diplomové práce je navrhnout optimalizaci zásob nedokončené výroby ve výrobním podniku Krnovské opravny a strojírny s. r. o. Práce je rozdělená na teoretickou a praktickou část. Teoretická část popisuje logistiku, zásoby a štíhlou výrobu. Praktická část nejprve popisuje logistiku firmy a výrobní program. V další častí analyzuje současný stav zásob a zaměřuje se na nedokončenou výrobu v souvislosti s průběžnou dobou výroby a průtokem. Dále vysvětluje způsob plánování a popisuje dynamické rozvrhování jako nástroje urychlujícího průtok výroby. V poslední části navrhuji doporučení na zlepšení současného stavu a vysvětluji jejich ekonomické přínosy.
Úvod
V 21. století pokračuje na trhu trend zvyšování konkurence a stoupající počet výrobců. Výhody lepších technologií, různých patentů a dostupnosti surovin jsou již v dnešní době nepodstatné, protože možnosti výrobců v tomto ohledu jsou srovnatelné. Do popředí se dostává snaha snižovat náklady v oblasti logistiky, kde jak se ukazuje, jsou ještě značné rezervy. Situace z předchozích let, kdy došlo k recesi, ukázala, že firmy, které nedokázaly rychle zareagovat, se dostaly do velkých problémů nebo některé dokonce zkrachovaly. Ukázalo se, že zdaleka ne všechny výrobní kapacity jsou využívány a krize odhalila velké plýtvání v oblasti výrobních a logistických systémech. V dnešní době je nejdůležitější rychlá reakce na jakékoliv změny na trhu, poskytování kvalitních a hlavně spolehlivých služeb zákazníkům a snaha zamezit jakémukoliv plýtvání, které zbytečně zvyšuje náklady firmě a snižuje tak její schopnost cenově konkurovat svými výrobky na trhu. Klíčová je tedy rychlost přizpůsobení se nové ekonomické situaci.
Jedním z nejdůležitějších faktorů pro všechny výrobní i nevýrobní podniky je spokojený zákazník, který se bude vracet a kladně hodnotit podnik ve svém okolí. Stejně tak logistika zajišťuje služby, které vedou k uspokojení zákazníků. Spokojený zákazník však ještě nemusí znamenat zajištění existence celého podniku. Důležitým faktem zůstávají náklady, které musí být co nejmenší, ale na druhou stranu dostačující k zachování určité úrovně služeb, které se momentálně poskytují na trhu.
Hlavním cílem této diplomové práce je navrhnout optimalizaci zásob nedokončené výroby ve výrobním podniku Krnovské opravny a strojírny s. r. o. Ukázat základní logistické procesy, analyzovat současný stav zásob a zaměřit se na klíčové oblasti. Zaměřit se na nedokončenou výrobu v souvislosti s jednotlivými výrobními procesy a popsat skladbu průběžné doby výroby. Vysvětlit způsob plánování, který se v podniku používá a objasnit některé problémy s jeho plněním. Navrhnout možnosti využití dynamického rozvrhování, jako nástroje podporujícího zrychlování obratu zásob ve výrobě. Doporučit zlepšení, které povedou k ekonomickému prospěchu firmy a zmenšování objemu zásob jako celku i nedokončené výroby.
Práce je rozdělená do dvou částí. První teoretická část je zaměřena na logistiku, štíhlou výrobu a zásoby. Celá teoretická část je podložená odbornou literaturou a poskytuje obecný přehled o logistice firmy včetně zásob. Praktická část je zaměřena na problematiku logistiky v konkrétním podniku.
V úvodu praktické části charakterizuje podnik Krnovské opravny a strojírny s. r. o. Poté se zaměřuje na popis logistiky, výrobního programu a rozdělení zásob. Ukazuje členění zásob v souvislosti s výrobním programem podniku, který se zabývá čistě zakázkovou výrobou.
Pokračujeme problematikou nedokončené výroby v souvislosti s průběžnou dobou výroby jednotlivých položek. Ukazuje složitost výroby podniku, který vyrábí na zakázku, hlavně pak plánování a řízení výroby. Konkrétně vysvětluje některé výrobní procesy výroby dílů potřebných k montáži tramvají.
Následující část vysvětluje způsob pokročilého plánování v podniku. Popisuje stěžejní oblasti a vysvětluje problematiku úzkého místa s jeho řízením. Ukazuje problémy, které vznikají při plnění plánu, přestože zohledňuje určitá kapacitní omezení firmy a je tedy kvalitnější než obyčejný materiálový plán.
Další část vysvětluje princip dynamického rozvrhování jako nástroje sloužícího pro zrychlení obrátky zásob, poskytnutí přesného a hlavně splnitelného rozvrhu běžící výroby a tím umožnění plynulého chodu celé výroby. Na tuto část navazuje doporučení na zlepšení současného stavu a ekonomické vyhodnocení.
Klíčová slova:
Logistika
zásoby
průběžná doba výroby
plánování
dynamické rozvrhování
Obsah:
- Úvod 1
1 Logistika 3
1.1 Předmět logistiky 3
1.2 Podniková logistika 4
1.3 Cíle logistiky 5
1.4 Logistické řízení 6
1.4.1 Řízení toku materiálu 7
1.5 Logistické informační systémy 8
1.5.1 Elektronická výměna dat 9
2 Štíhlá výroba 11
2.1 Principy štíhlé výroby 11
2.2 Pilíře štíhlé výroby 12
2.2.1 Just in time 12
3 Zásoby 15
3.1 Důvody držení zásob 15
3.2 Klasifikace zásob 16
3.2.1 Druhy zásob dle stupně zpracování 16
3.2.2 Druhy zásob dle hladiny 16
3.2.3 Druhy zásob dle funkce v podniku 16
3.2.4 Druhy zásob dle materiálu 17
3.3 Náklady v souvislosti se zásobami 17
3.3.1 Náklady na udržení zásob 18
3.3.2 Náklady na objednávání 18
3.3.3 Náklady z nedostatku 19
3.4 Řízení zásob 19
3.4.1 Strategické řízení zásob 19
3.5 Metody řízení zásob 21
3.5.1 Kanban 21
3.5.2 Abc metoda 22
3.6 Ukazatelé obratu zásob 23
4 Charakteristika firmy krnovské opravny a strojírny s. r. o 25
4.1 Výrobní program 25
4.2 Historie 25 4. 3 současnost 26
5 Popis logistiky a zásob 27
5. 1 Rozdělení výrobního programu dle podílu na tržbách 27
5. 2 Rozdělení zásob 28
5. 3 Zásoby materiálu z pohledu typu výroby 31
5. 4 Analýza nízkoobrátkových zásob materiálu 32
6 Nedokončená výroba a průběžná doba výroby 34
7 Plánování a problémy s plněním plánu 38
7. 1 Popis plánování 38
7. 1. 1 Funkce plánování 38
7. 1. 2 Způsob plánování 39
7. 1. 3 Finitní plánování 40
7. 2 Problematika plnění plánu 43
8 Dynamické rozvrhování - řešení problému s neplněním plánu 46
9 Doporučení na zlepšení současného stavu 50
10 Ekonomický přínos 52
Závěr 54
Seznam použité literatury 56