Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

James George Frazer - Mýty o původu ohně

«»
Přípona
.docx
Typ
esej
Stažené
1 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
12235
Poslední úprava
11.06.2018
Zobrazeno
805 x
Autor:
royal.cut
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
James G. Frazer byl skotský antropolog a etnolog a celý život zasvětil problematice náboženství, mýtů a magie. Na magii hleděl jako na předchůdce náboženství a vědy. Narodil se v presbyteriánské rodině skotského lékárníka v Glasgow. Vystudoval klasickou filologii na Trinity College, v jejíž knihovně strávil téměř celý život, ale záhy poté ho oslovila kulturní antropologie. V roce 1890 vydal svou nejznámější knihu Zlatá ratolest a po ní následovala díla jako Umírající Bůh, Magické umění, Totemismus a exogamie a v neposlední řadě Strach z mrtvých v primitivním náboženství.

V mýtech o původu ohně se Frazer zabývá příběhy primitivních etnik a starověkých národů všech světadílů, které vypráví o tom, jak lidé získali ohni. Frazer dbá na zachycení příběhů přesně tak, jak jsou jednotlivými kmeny vyprávěny, avšak sám příběhy kriticky nehodnotí. Kniha dodnes zůstává pro kulturní antropologii klíčovým pramenem.

Celá kniha mýtů nám nastoluje předpoklad, že co se týče ohně, lidstvo prošlo třemi vývojovými etapami. První etapa je období bez ohně. V tomto období lidé nevěděli, jak rozdělat, či používat oheň, velmi pravděpodobně ani nevěděli, že něco jako oheň existuje. Jak jsme se dočetli v téměř každém mýtu, dříve lidé oheň neměli. Proto trpěli chladem a nezbývalo jim nic jiného, než se živit syrovou stravou. Jediné, jak mohli upravovat potravu, bylo nechat ryby či různé ovoce, nejčastěji pak banány, vysušit na slunci. Sušení ale trvalo velmi dlouho, a bohužel ani tak jídlo nebylo moc chutné. Praví se, že díky takovéto jednotvárné a nedostatečné stravě byli lidé velmi slabí a pravděpodobně podvyživení. Podle Šiluků od Bílého Nilu dokonce v tomto období lidé ohřívali potravu na slunci a vrchní prohřátou vrstvu potravy jedli muži, zatímco spodní syrová vrstva patřila ženám. Kmen Odžibvejů si představuje první lidi jako nahé a ne moc chytré domorodce, kteří v teplých jižních oblastech chodili beze studu nazí, zatímco neošacení lidé v severních částech světa trpěli zimou.

Klíčová slova:

antropologie

etnologie

mýty

rozdělávání ohně

křesání kamene

sociální antropologie


O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše