Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Lewis Henry Morgan - Pravěká společnost

«»
Přípona
.docx
Typ
esej
Stažené
2 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
12232
Poslední úprava
11.06.2018
Zobrazeno
905 x
Autor:
royal.cut
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Z knihy Lewise Henryho Morgana Pravěká společnost se zaměřím na vybrané kapitoly z druhé části, která se zabývá Vývojem ideje správního zřízení. Téměř univerzální plán správní soustavy, které se v malých obdobách objevovala napříč většiny pravěkých společností, spočívá v rozdělení společnosti do několika stupňů. Prvním stupněm rozdělení členů je rod, tedy spojení příbuzných. Dalším je fratrie, což lze popsat jako spojení příbuzných rodů pro jisté společenské účely. Za třetí se jedná o kmen - rody, organizované do fratrií mluvící stejným dialektem. Nejvyšším stupněm je tzv. konfederace kmenů. Jedná se analogicky o spojení kmenů. Podmínkou je však společný jazyk.

Společnosti založené na tomto systému jsou organizace společenské. Na rozdíl od organizací politických (typické až pro civilizace) jsou založeny především na rodu, ne pouze na území a vlastnictví. Podstatu a funkci rodu vysvětluje Morgan na původních obyvatelích Severní Ameriky konkrétně na Irokézech, ale neomezuje se pouze na ně. Doplňuje tyto informace poznatky jiných kmenů, ale pro srovnání používá i starověké společnosti Řecka a Říma.

Dle Morgana byl rod původně určován dle mateřské linie. Vedl k tomu velmi prostý důvod, a to jistota rodičovství. Teprve až když se monogamií zajistilo správné určení otce dítěte, mohla se pro určení rodu použít mužská linie. Stalo se to ale až po přechodu z divošství na barbarství.

Klíčová slova:

sociologie

antropologie

pravěká společnost

kmeny

konfederace

správní zřízení


O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše