Farmakognozie (Návody na cvičení)
Popis:
KVALITATIVNÍ ANALÝZA DROG S OBSAHEM SACHARIDŮ
Připravte 25 ml 2% vodného roztoku zkoumaného cukru a proveďte zkoušky s následujícími činidly a roztoky. Výsledky včetně barevného zabarvení zaznamenejte tabulkově.
1. Oxidace cukrů ionty kovů
Fehlingovo činidlo (komplexní měďnatá sůl)
2 ml činidla se zahřívá s 2 ml cukerného roztoku. V přítomnosti redukujícího sacharidu vzniká žlutooranžové, červené, nebo zelené zabarvení popřípadě též sraženina oxidu měďného. Barva závisí na velikosti částic vyloučeného oxidu.
Barfoedovo činidlo (roztok octanu měďnatého)
Redukce probíhá obtížněji než v případě Fehlingova roztoku.
2 ml činidla se zahřívá s 2 ml cukerného roztoku. Toto činidlo je redukováno pouze monosacharidy. Lze ho využít k odlišení redukujících monosacharidů od redukujících disacharidů.
Tolensovo činidlo (komplexní amoniakální sůl stříbra)
K 1 ml 5% vodného roztoku dusičnanu stříbrného se přidá několik kapek 10% hydroxidu amonného. Vyloučený oxid stříbrný se rozpustí přidáním několika kapek 10% hydroxidu amonného (pozor - jeho nadbytek snižuje citlivost činidla). K takto připravenému činidlu se přidá 1 ml cukerného roztoku a po protřepání se nechá stát 10 minut. Pokud se roztok nezakalí vyloučeným stříbrem (na stěně zkumavky se může vytvořit kovové zrcátko), slabě se zahřeje. Nevyloučení stříbra značí negativní test.
Po provedení reakce obsah zkumavky ihned vylijte!
Klíčová slova:
Drogy
Sacharidy
Roztok
Cukry
Ionty
Oxidace
Kovy
Činidlo
Redukce
Reakce
Glukosa
Fruktosa
Mannitol
Laktosa
Dextrin
Inulin
Polymer
Zkoumadlo
Vlákna
Zkumavka
Vzorka
Struktura
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.