Popis:
1. Měření místních ztrát na vodní trati
1.1. Úvod
Při proudění tekutiny v potrubí dochází vlivem její viskozity ke ztrátám energie. Na rovných úsecích potrubních systémů jsou ztráty způsobené vnitřní drsností potrubí - tzv. třecí ztráty. Vzhledem k tomu, že v potrubních systémech bývají kromě těchto rovných úseků také různá kolena, odbočky, armatury, měřicí zařízení, čističe, chladiče, zúžení průřezu potrubí, rozšíření průřezu potrubí atd., v těchto částech dochází ke změně velikosti i směru rychlosti proudění, což vyvolává zavíření tekutiny, popřípadě odtržení proudu spojené z rozptylem energie. Tato energie proudící kapaliny se rozptyluje v místě potrubí, kde dochází ke změně vektoru rychlosti, proto je rozptyl nazýván místními ztrátami.
Zkoumání a vyhodnocování místních ztrát jednotlivých prvků potrubí je zásadní pro správný návrh jak samotného potrubního systému, tak čerpadla, které vhání do systému tekutinu určitou omezenou rychlostí a tlakem na který je dimenzováno. V extrémním případě by se mohlo stát, že odpory potrubního systému budou natolik veliké, že čerpadlo tekutinu přes potrubní systém „neprotlačí".
Teoretické stanovení místní ztráty na prvku je obtížné a nepřesné, proto je nezbytné přesné stanovení odporu provést experimentálně. Pro experimentální stanovení velikosti ztráty některých prvků byl vytvořen zkušební obvod viz obr. 1.1.
Klíčová slova:
ztráty
vodní trať
měření
obvod
energie
kapalina
Obsah:
- 1. Měření místních ztrát na vodní trati
1.1. Úvod
1.2. Popis měřicího zařízení
1.3. Specifikace použitých prvků
1.4. Cejchovní křivka clony
1.5. Postup měření a vyhodnocení místní ztráty jednotlivých prvků
1.6. Příklad výsledku měření místní ztráty kompenzační křivky