Popis:
Hospodaření domácnosti
Každý člověk, firma, organizace, i stát má určité finanční příjmy. Tyto příjmy můžeme rozdělit na pravidelné a nepravidelné.
Pravidelné příjmy jsou takové, které se pravidelně opakují - každý týden, měsíc, rok, …
Výhoda této pravidelnosti je v tom, že víš docela přesně, kdy dostaneš peníze. Můžeš pak i lépe naplánovat, kdy a co si za ně budeš moci dovolit koupit. Tvoje běžné výdaje by v každém případě neměly být vyšší než pravidelné příjmy.
.
Výše pravidelných příjmů se může měnit. Pokud se tyto příjmy zvyšují, je to dobře - tvoje finanční situace se zlepšuje. Problém ale nastává, když se pravidelné příjmy zmenšují - například kvůli ztrátě zaměstnání nebo snížení mzdy. Pak je třeba buď nižším příjmům přizpůsobit svoje výdaje, anebo si najít jiný zdroj pravidelných příjmů - třeba lépe placenou práci nebo nějakou přechodnou brigádu. Ale určitě není dobré brát si v takové situaci půjčku, protože tu bys pak jenom těžko splácela.
Nepravidelné příjmy jsou takové, které se hned tak neopakují. Může se třeba stát, že prodáš svůj počítač nebo akcie, vyhraješ soutěž, přivyděláš si nějaké peníze na jednorázové brigádě, … S těmito příjmy nemůžeš počítat, ani na ně spoléhat. A co s nimi udělat, když už přijdou? Nejlepší možnost je tyto příjmy investovat, nebo alespoň uložit na účet jako rezervu pro všechny případy. Investováním necháš tyto peníze dále vydělávat, a časem si za ně pak budeš moci koupit třeba dům, auto, anebo se stát rentiérkou. Takový člověk nepracuje, jenom investuje a žije z úroků a dividend, které mu přináší naspořené a investované peníze.
Klíčová slova:
domácnosti
rozpočet
přebytek peněz
výdaje
cash-flow
řízení
Obsah:
- Hospodaření domácnosti
Nejčastější druhy příjmů
Jak si rozpočet sestavit?
VŽdycky ale stojí za to zamyslet se nejdříve nad tím, jak můžeš
Co s přebytkem peněz v rozpočtu?
Tipy jak omezit výdaje
Cash-flow (tok peněz)
Řízení cash flow