Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Muzeologie a muzejnictví - současné trendy

«»
Přípona
.doc
Typ
poznámky
Stažené
0 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
6053
Poslední úprava
29.06.2015
Zobrazeno
947 x
Autor:
agata.kucova
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Jaká vlastně dnešní muzeologie a muzejnictví ve světě jsou? Nabízí se jednoduchá odpověď, že jsou takové, jaká je dnešní doba. Podle některých postmoderní, dle jiných transmoderní. Dle futurologa Ralfa Jensena už dokonce přecházíme do jakési dream society- společnosti snů, kde na realitě (pravdě) už moc záleží. Základními atributy současné společnosti je globalizace, tendence ke konzumní společnosti, což však ani přední světoví sociologové (Gilles Lipovecky) nepovažují za nějaké krystalické zlo. Konzum je pozitivní, pokud je v souladu s našimi biotickými potřebami. Naše těla však mají přirozené hranice pro konzumaci i toho nejlepšího jídla a pití. Zážitků se však člověk nikdy nepřejí. Jedním z nejdůležitějších úkolů, který nyní před muzei leží, je právě nacházení optimálního místa (nabídky) v „konzumu zábavy“, ve volnočasových aktivitách lidí.
Doba přináší nové otázky, jako je třeba problematika menšin, genderu, připouštění více pravd. Tyto přístupy společnosti se nemohou neprojevit také v oblasti muzeologie a muzejnictví. Návštěvník je „vtahován do hry“, kdy si mnohdy může sám volit nejen cestu expozicí, ale vlastní cestu k vlastním sbírkám v muzeích uložených i jejich hodnocení. Tendence k relativizaci však mohou vést až k atakům na samotnou podstatu vědeckého systému té či oné nauky. Pokud využijeme příměru z oblasti archeologie, pak podle Paula Bahna jsou různé přístupy experimentální, postprocesuální, nové archeologie apod. velmi často „snůškou smetí a cenných valounů“.
Současná muzeologická produkce má charakter velmi podobný. Mezi častou hlušinou jsou myšlenky, přístupy možná dobré, nebo alespoň zamyšlení hodné. Přesto dochází ke značné relativizaci vlastního systému oboru, což vidím jako značně problematické. Někdy jakoby se jevilo nejúčelnějším hájit základní pilíře středoevropského muzeologického myšlení, reprezentovaného přístupy Z. Z. Stránského, I. Maroeviče, F. Waidachera apod.
Muzeologie je stále na menším výsluní než jiné nauky. Je, podle mého názoru, postižena řadou faktorů, mezi jinými i uspěchaností začínajících autorů, mladých ať už věkem či funkcí. Historik také jen stěží může docílit mimořádných objevů v mladém věku. Nejprve je schopen napsat dějiny něčeho malého, pak většího a až nejpozději dějiny světa. Muzeologie je v tomto stejná.

Klíčová slova:

muzeologie

muzejnictví

digitalizace

terminologie

interaktivnost



Zdroje:
  • Paul BAHN, Archeologie. Průvodce pro každého. Praha 2007.
  • Jan KELLER - Petr NOVOTNÝ, Úvod do Filozofie, sociologie a psychologie. Nové pohledy společenských věd, Praha 2006, s. X.
  • Zdeněk LENHART, CES a digitalizace muzejních sbírek v České republice, in: Digitalizácia múzejných zbierok. Vízie a východiská. Zborník prispevkov z medzinárodného sympózia. Banská Štiavnica 2009, s. 53-55.
  • Peter VAN MENSCH, Towards a methodology of museology. PhD. thesis, Zagreb 1992. Rukopis v rukou autora.
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše