Popis:
Agresivita a šikana v různých prostředích, znaky šikany, vývojová stadia šikany, charakteristika aktérů šikany, možnosti odhalení šikany, depistáž, zásady a postup vyšetřování a nápravy šikany, prevence v oblasti agresivity a šikany.
► Agresivita a šikana v různých prostředích
• Agresivita
K. Lorenz tvrdí, že agresivita je spontánní pudová tendence (nepotřebuje vnější podnět). J. Dollard je autorem teorie, že agresivita je reakcí na frustraci.
Volavkovo vymezení: Agresivitou a násilím se rozumí manifestní pozorovatelné chování, vedené úmyslem poškodit jiný organismus (zvíře či člověka) nebo předmět neživotný. Autoagresivní chování, agresivní sny, nerealizované plány nelze označit za sociálně patologické. Ale suicidální chování zajisté.
Z hlediska soc.patologie můžeme agresivní chování definovat = jako porušení sociálních norem, jako chování omezující práva a narušující integritu sociálního okolí. Z našeho pohledu se jedná o pozorovatelné epizodické chování s různou latencí. Četnost těchto epizod může být různá. Lidí s poruchami, zejména psychotickými a poruchami osobnosti se může jednat o značnou četnost, protože agresivita může být součástí osobnostních rysů.
• Násilí
- (violence)- jedná se o pojem používaný pouze pro lidské jednání a chování.
• Hostilita
- nepřátelský postoj vůči sobě a okolí s agresivními projevy (Hartl).
• Asertivita
- míra agresivity je „zdravá“. Schopnost zdravě se sociálně prosazovat, a to společensky přijatelným a potřebným způsobem.
Klíčová slova:
agresivita
šikana
asertivita
preventiva
ostrakismus
problematika
Obsah:
- Agresivita a šikana v různých prostředích
Znaky šikany
Vývojová stadia šikany
Charakteristika aktérů šikany
Možnosti odhalení šikany
Depistáž
Zásady a postup vyšetřování a nápravy šikany
Prevence v oblasti agresivity a šikany