Popis:
Společná zemědělská politika
Její vytvoření patří k nejkontroverznějším krokům Společenství
Na jedné straně se podařilo zvýšit objem potravin vypěstovaných ve Společenství, ze kterého se stal jeden z největších potravinových exportérů; přispěla k rozvoji zemědělského sektoru, venkova…
Na straně druhé však zatěžuje rozpočet nejvíc ze společných politik, dochází ke kolizím s moderními nároky na produkci potravin; společenství se díky ní dostává do kolizí s ostatními exportéry (USA, Argentina, Kanada).
Nicméně musí být zohledněno, že se jedná o strategickou položku. Produkce potravin především po válce patřila do státem podporované oblasti.
Společenství v 50. letech potřebovalo získat potravinovou soběstačnost a zvládnout případné sociální důsledky plynoucí z pohybu pracovních sil na venkově. To se projevilo ve větší asistenci ze strany centrálních orgánů Společenství.
V průběhu vývoj SZP se Komise snažila tento sektor reformovat, avšak do 90. let se jí to nedařilo. Byly také redefinovány základní cíle, mezi které již nepatří podpora výroby potravin, ale snaha o produkci kvalitních potravin za podmínek, které nebudou devastovat půdu.
Klíčová slova:
zemědělství
nástroje zemědělské politiky
reforma
financování
rybolov
Evropská unie
Obsah:
- Počátky zemědělské politiky ve smlouvě o EHS
Principy a nástroje SZP
Změny ve společné zemědělské politice a úsilí o reformu
Reforma z roku 1992
Financování
Současná podoba zemědělské politiky
Společná rybolovní politika
Financování a kontrola rybolovné politiky