Popis:
Dějiny soukromého práva v Evropě jsou více dějinami této právní vědy a daleko méně dějinami jednotlivých právních úprav. Samotný pojem soukromého práva propracovala až nová doba a ne jeho vlastní tvůrci - římští právníci.
I. Římskoprávní dědictví a jeho obnova ve středověku
Antika a její odkaz jsou základem naší soudobé kultury. Římské právo bylo právním řádem starověké římské říše a dokonce její existenci přežilo a působilo dále. Ale považovat za hlavní důvod pozdějšího znovuobjevení intelektuální zdatnost jeho tvůrců by neobstálo. Počátky toho, kdy začalo římské právo působit, nelze ztotožnit se žádným z historicky doložených předělů, není žádný záchytný bod - tato nevýraznost dokazuje, že jde o jev jedinečný.
Zájem o římské právo ve středověku - italská Bologna. Jeho zásady jsou znovu uváděny do právního života a právní praxe. Od okamžiku, kdy si evropský středověk znovu uvědomil jeho význam, přispělo ke zvědečtění právního života. Ale tak, jak se dochovalo (podoba justiniánské kodifikace), nebylo možno ho aplikovat. Potřeba přizpůsobit.
Obnovení římského impéria ve středověku, jeho renovace (renovatio imperii), je starší než obnovení zájmu o římské právo. To bylo až druhotné.
Klíčová slova:
dědictví
středověk
římskoprávní škola
humanismus
kodifikace
přirozené právo
historická škola
Obsah:
- I. Římskoprávní dědictví a jeho obnova ve středověku
II. Středověké italské římskoprávní školy
III. Právní humanismus a právní věda raného novověku
IV. Obecnoprávní věda usus modernu pandectarum
V. Přirozené právo a velké kodifikace
VI. Německá historická škola
VII. Hlavní rysy historického vývoje obchodního a směnečného práva