Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Velký přehled plánovacích a řídicích metod v informačních systémech

«»
Přípona
.pdf
Typ
poznámky
Stažené
0 x
Velikost
0,3 MB
Jazyk
český
ID projektu
4286
Poslední úprava
13.10.2014
Zobrazeno
1 252 x
Autor:
kralova.lucie
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Plánování a řízení výrobního procesu je pro podnikové informační systémy bezesporu královskou disciplínou. Následující článek přináší přehled metod, konceptů, softwarových produktů a možností jejich nasazení v jednotlivých průmyslových odvětvích. Závěrem představí klasifikaci informačních systémů určených pro pokročilé plánování a rozvrhování výroby.

Jak se dělí výroby podle spojitosti procesu

Pro využití informačních systémů a aplikaci řídicích metod je důležitá spojitost výrobního procesu. Z hlediska kontinuálnosti jeho průběhu používáme dělení na dvě hlavní oblasti - diskrétní a kontinuální výrobu. Diskrétní (nespojitá) výroba zahrnuje v moderních systémech kombinaci řízení diskrétních i spojitých procesů. Finální produkt diskrétní výroby principiálně vzniká na základě kusovníku, typicky ve strojírenském odvětví. Procesní (spojitá) výroba je zpravidla navázána na řízení kvality. Charakteristickými odvětvími, která se neobejdou bez tohoto typu výroby, jsou farmaceutický, potravinářský a chemický průmysl. Informační systém pro řízení procesní výroby pokrývá mj. spotřebu materiálu a plánování výroby, dále pak sledování a testování složení výrobků, jejich klasifikaci, sledování kvalitativních ukazatelů a toku materiálů výrobou tak, aby jej bylo možno zpětně identifikovat.

Při klasifikaci typů výrob v informačních systémech se k uvedeným dvěma kategoriím přiřazuje rovněž opakovaná linková výroba (plynulá výrobní linka nebo také proudová výroba), která uskutečňuje tento proces v tzv. výrobních buňkách. Výrobní buňky jsou tvořeny uspořádáním strojů na malém prostoru do uzavřeného celku s jednostranně definovaným tokem materiálu. Každá výrobní buňka má svůj sortiment materiálu, polotovary se zpracovávají bez transportu do meziskladů. Komponenty informačního systému nasazeného v procesu proudové výroby pak spoluvytvoří hybridní obousměrnou kombinaci založenou na řídicích principech tahu a tlaku (pull/push). Pomocí tlačného systému vytvoří plán dodavatelského harmonogramu, a to i pro více výrobních linek. Za podpory tažného systému pak zabezpečuje dodávky zákazníkům v okamžiku, kdy je jejich výroba ukončena.

Klíčová slova:

informační systémy

plánovací a řídicí metody

metody řízení

klasifikace na českém trhu



Obsah:
  • Velký přehled plánovacích a řídicích metod v informačních systémech
    Jak se dělí výroby podle spojitosti procesu
    Typy výrob podle odběru produkce
    Přehled základních plánovacích a řídicích metod
    Nejrozšířenější tlačná metoda (nejen) v českých podnicích
    Tažné metody řízení
    Kombinované metody řízení
    Výroba s jednoznačnou číselnou identifikací
    Pokročilé plánování a rozvrhování výroby
    Klasifikace APS/SCM systémů na českém trhu
    Nižší třída - APS systémy
    Střední třída - APS/SCM systémy
    Nejvyšší třída - APS/SCM systémy s možností strategického plánování SC
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše