Popis:
1. CO JE SOCIOLOGIE?
1.1. Čím se sociologie zabývá
- Sociologie se zabývá studiem sociálního života, skupin a společností. Jejím předmětem je naše vlastní chování , člověk jako společenský tvor.
- Sociologie nám ukazuje, že důvody našeho jednání musíme posuzovat z mnohem širší perspektivy.
1.2. Jak dospět k sociologickému přístupu
- Naučit se sociologicky myslet znamená rozvíjet vlastní představivost. Sociolog je člověk, který je schopen se oprostit od bezprostředního vlivu své osobní situace. Podmínkou jeho práce je to, co C.Wright Mills nazval sociologickou imaginací.
- Rozvíjet sociologickou imaginaci znamená čerpat nejen ze sociologických, ale i z historických a antropologických materiálů. Antropologie je věda, která se zabývá studiem tradičních kultur. Antropologický rozměr sociologické představivosti má zásadní význam, protože nám ukazuje celá kaleidoskop nejrůznějších forem společenského života.
- významný je i historický rozměr sociologické představivosti: abychom pochopili, co je podstatné pro náš současný svět, musíme mít možnost srovnání s minulostí.
- aspekt sociologické představivosti, kt. Se týká našich budoucích možností.Sociologie nám umožňuje nejen analyzovat existující vzorce společenského života, ale také předvídat některé „možné scénáře budoucnosti“. Může nám ukázat to, co se děje, ale i to, co by se mohlo stát, kdybychom o to usilovali.
1.2.1. Zamýšlené a nezamýšlené důsledky lidského jednání
- Sociologové zásadně rozlišují mezi záměrem jednání - tím, co máme v úmyslu - a nezamýšlenými důsledky, které toto jednání přináší.
- Jak kontinuita, tak změna ve společenském životě musí být chápány jako „směs“ zamýšlených a nezamýšlených důsledků lidského jednání.
- Úkolem sociologie je zkoumat existující rovnováhu mezi sociální reprodukcí (= pojem označuje to, jak společnost udržuje svou kontinuitu) a sociální transformací (= jak se společnost mění).
Klíčová slova:
sociologie
deprivace
kultura
společnost
sexualita
pohlaví
Obsah:
- 1. CO JE SOCIOLOGIE?
2. KULTURA, SPOLEČNOST A JEDINEC
3. TYPY SPOLEČNOSTÍ
4. SOCIÁLNÍ INTERAKCE V BĚŽNÉM ŽIVOTĚ
5. pohlaví a sexualita
6. Tělo: přijímání potravy, nemoc a stárnutí
7. RODINA, MANŽELSTVÍ A OSOBNÍ ŽIVOT
8. kapitola: Konformita a deviace
9. kapitola: Etnicita a rasa
13. Vlády, politická moc a válka
14. Masová média a populární kultura
15. kapitola: Vzdělání