Popis:
Histologie
Buňka je základní složkou organismu a vědou, která se zabývá její obecnou stavbou je cytologie. Histologie (v užším slova smyslu) je nauka o stavbě základních tkání (epitelové, pojivové a podpůrné, svalové a nervové tkáně), kde přibližně stejným způsobem diferencované buňky (a jimi tvořená mezibuněčná hmota, ať fibrilární nebo amorfní) jsou základem stavby orgánů a systémů. Vznikem organismu se zabývá embryologie. V organismech se snad nikde nevyskytují buňky a tkáně, které by žily zcela samostatně, ale vždy navzájem spolupracují a vytvářejí orgány a systémy vzájemně se ovlivňující a doplňující. Jejich stavbu popisuje mikroskopická anatomie, někdy též nazývaná speciální histologie.
Aby bylo možné studovat různé tkáně, je nutné zho¬tovit preparáty, tj. tkáně šetrně a rychle usmrtit, připravit dostatečně tenké řezy a tyto obarvit. K rychlému usmrcení buněk a tkání užíváme různé fixační tekutiny. Pro zhotovení dostatečně tenkých a kvalitních řezů pro mikroskopické studium je téměř vždy nutné tkáň zalít do média, které ji zpevní. Nejběžněji pro světelnou mikroskopii užíváme zalévání do parafínu.
1. Buňka
Základní stavební jednotkou u eukaryot je buňka. Buňky mnohobuněčných organismů (metazoí) se během vývoje přizpůsobily různým specializovaným funkcím - došlo k jejich diferenciaci. Funkční a biochemická diferenciace se projevuje i v morfologickém obraze. V zásadě můžeme v buňce odlišit dva kompartmenty: a) jádro a b) cytoplazmu.
Klíčová slova:
histologie
jádro
cytoplazma
epitely
nervová zakončení
embryologie
anatomie
Obsah:
- Histologie
1. Buňka
2. Histologie
2.1 Epitely
2.2 Pojivová tkáň
2.3 Tkáň svalová
2.4 Nervová tkáň
Periferní nervová zakončení
EMBRYOLOGIE
Celkový vývoj zárodku
MIKROSKOPICKÁ ANATOMIE
Dýchací systém
Cévní systém
Močový systém
Mužský pohlavní systém