Popis:
Volný pohyb osob
Ekonomicky aktivní osoby měli právo volného pohybu. V průběhu let se unie začala zabývat i jinými oblastmi a nejedná se jen o ekonomický subjekt, přidaly se další oblasti (ochrana životního prostřední apod.), postupně je tedy svoboda z pracujících osob na další osoby.
Volný pohyb osob = osoby se mohou volně pohybovat na území evropského společenství, nejedná se jen o svobodu cestovaní, ale patří sem i právo pohybovat se na území unie za účelem hledání práce a pracování.
ČR, když vstupovala do EU (1. 5. 2004), tak si ostatní státy stanovily přechodné období, po které neplatil volný pohyb zaměstnanců. Přechodné období bylo limitováno maximálně 7 let. V současné době přetrvává ještě v Německu a Rakousku. Ve státech jako V. B. a Irsko, se ukázalo, že pracovníci z nových státu unie přispěli k růstu hospodářství.
Volný pohyb osob zahrnuje právo cestovat, pracovat, podnikat a svobodu usazování.
Občanství EU
Z toho plynou konkrétní další práva, nenahrazuje státní občanství. Občanství EU přináší politická práva - každý občan EU má aktivní i pasivní právo do EP (evropský parlament) a do místní samosprávy, právo obracet se na evropského ombudsmana, petiční právo, pokud jsem v cizině můžeme se obrátit na konzulát jiného státu, když tam není náš.
Schengenské úmluvy
Přijaté původně mimo rámec komunitárního práva. Jedná se o zrušení hraničních kontrol. Postupně se rozšiřoval a dnes zahrnuje i ČR.
Klíčová slova:
občanství EU
schengen
podnikání
vertikální dohoda
judikát
justiční spolupráce
nařízení
Obsah:
- Volný pohyb osob
Svoboda usazování
Soutěžní právo (hospodářská soutěž)
Civilní justiční spolupráce