Popis:
l. Stavba a funkce kosterních svalů
l.l. Sval - musculus
je hybná, aktivní součást pohybového systému.Sval je orgán, protože má svoji strukturu, inervaci, cévní zásobení. Převaha kosterních svalů je tvořena příčně pruhovaným svalstvem kosterním, které je inervováno z cerebrospinálního nervstva a je ovlivnitelné vůlí. Rozeznáváme svaly jednobříškaté, dvojbříškaté, více bříškaté, ploché, jednospeřené a dvojspeřené.
Úpon kosterních svalů se děje tak, že přemosťují jeden nebo více kloubů. Základní stavební jednotkou je buňka kosterního svalu ( svalové vlákno), která je mnohojaderná. V sarkoplazmě má uloženo velké množství myofibril, které se po délce člení na sarkoméry. Sarkoméra je kontraktilní jednotka svalu, ohraničená na obou koncích destičkami ( liniemi ) Z. Její základní strukturu tvoří silná ( myozinová) a slabá ( aktinová) vlákna. Povrch svalu je kryt povázkou - fascií. Je to vazivová blána různé síly, která obaluje jednotlivé svaly nebo svalové skupiny. Svalová vlákna jsou v kosterním svalu uložena do svazků, které drží pohromadě řídké vazivo, tvořící uprostřed svalu přepážky.
Kosterní svaly se upínají ke kostře pomocí šlach - tendo, což jsou rovnoběžně uspořádaná vlákna kolagenní. Kolagenní vlákna šlach drží pohromadě řídkým vazivem, které ohraničuje uvnitř šlachy celé svazky nebo pokrývá celý povrch šlachy. Uspořádání šlachy je takové, že kolagenní vlákna probíhají lehce šroubovitě, proto je sval měkký a pružný. Přechod svalového vlákna do šlachy se děje pomocí vmezeřeného vaziva šlachy. Díky tomu je dána mechanická pevnost šlachy. Spíše se přetrhne sval, než šlacha. Nicméně sval je pružný, proto nebezpečí přetržení hrozí pouze u svalových chorob nebo u podchlazeného svalu, kde se pevnost snižuje. Spojení šlachy a kosti se uskutečňuje prostřednictvím periostu.Vlákna šlachy přecházejí do periostu, který se na velké ploše připevňuje krátkými vazivovými vlákny ke kostní kompaktě. V místě, kde šlacha přechází přes kostěný podklad vznikají trubicové útvary, které chrání povrch šlachy před poškozením - šlachové pochvy.
Klíčová slova:
svalová soustava
kosterní svaly
musculi capitis
hrudní svaly
horní končetina
dolní končetina
Obsah:
- l. Stavba a funkce kosterních svalů
l.l. Sval - musculus
l.2. Smrštění svalu - svalová kontrakce
2. Svaly hlavy - MUSCULI CAPITIS
2.1. Svaly žvýkací
2.2. Svaly mimické
3. Svaly krku - MUSCULI COLI
3.1. kožní svaly
3.2. krční svaly systému trapézového
3.3.svaly suprahyoidní
3.4. Svaly infrahyoidní
3.5. Skupina skalenů
3.6. Svaly prevertebrální
3.7. Svaly intervertebrální
3. Hrudní svaly - MUSCULI THORACIS
3.1.Svaly thorakohumerální
3.3. Vlastní svaly hrudníku
3.3. Diafragma - bránice
4. Břišní svaly - MUSCULI ABDOMINIS
4.1. Skupina ventrální
4.2. Skupina laterální
4.3. Skupina dorsální
4.4. Canalis inguinalis
5.Svaly zádové a šíjové - MUSCULI DORSI
5.1. Zevní vrstva
5.2. Střední vrstva
5.3. Vnitřní vrstva
6. Svaly perineální - MUSCULI PERINEI
7. Svaly horní končetiny - MUSCULI MEMBRI SUPERIORIS
7.1. Svaly ramenní - musculi humeri
7.2. Svaly pažní - musculi brachii
7.3. Svaly předloktí - musculi antebrachii
7.4.Svaly ruky - musculi manus
8. Svaly dolní končetiny - MM. MEMBRI INFERIORIS
8.1. Svaly kyčelní - mm.coxae
8.2. Svaly stehenní - mm.femoris
8.3. Svaly bérce - mm.cruris
8.3. Svaly nohy - mm. pedis