Popis:
ZÁKLADNÍ POJMY A SOUVISLOSTI EKONOMIE
Ekonomie je společensko vědní disciplínou, která zkoumá způsoby, jak lidé a společnost rozhodují o využití vzácných zdrojů, které mají alternativní užití, za účelem produkce různých statků a služeb, a jak jsou tyto ekonomické statky rozdělovány mezi různé společenské skupiny, a to jak pro současnou, tak i pro budoucí spotřebu.
(Zabývá se zkoumáním alokace vzácných zdrojů mezi různá alternativní užití tak, aby byly uspokojeny lidské potřeby - ty však nemohou být uspokojeny všechny, neboť zdroje sloužící k jejich uspokojení jsou nedostatečné.)
Hlavním cílem je tedy nalézt a následně popsat mechanismus, jehož prostřednictvím jsou ve společnosti rozdělovány vzácné zdroje mezi vzájemně si konkurující užití.
( ! ! ! NEZTOTOŽŇOVAT POJMY EKONOMIE a EKONOMIKA ! ! ! EKONOMIKA je to stejné jako HOSPODÁŘSTVÍ ! ! !)
Ekonomie se tradičně dělí na mikroekonomii a makroekonomii.
Mikroekonomie studuje chování jednotlivých ekonomických subjektů na dílčích trzích (trh práce, trh kapitálu, trh statků a služeb apod.). K otázkám, které se řeší na mikro úrovni, patří např. čím je motivován spotřebitel na trhu výrobků a služeb, jak se utváří cena na trhu určitého výrobku, jak se rozhoduje firma, chce-li maximalizovat zisk, jak funguje trh dokonalé konkurence, atd.
Makroekonomie studuje chování ekonomiky jako celku. Zabývá se otázkami, jako jsou např. celková spotřeba v dané zemi, celková zaměstnanost, míra nezaměstnanosti, cenová hladina a inflace, platební bilance, státní rozpočet, veřejný dluh, množství peněz v oběhu, atd.
Klíčová slova:
ekonomie
ekonomika
hospodářství
mikroekonomie
makroekonomie
Obsah:
- Ekonomie
Pozitivní ekonomie
Normativní ekonomie
Princip ekonomické vzácnosti
Princip porovnávání nákladů a užitku
Racionální chování spotřebitele
Ekonomický (vzácný) statek
Výrobní faktory
Základní ekonomické činnosti:
Základní metody a nástroje ekonomické analýzy
Funkce
Grafy
Model