Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Logopedická cvičení

«»
Přípona
.docx
Typ
projekt
Stažené
5 x
Velikost
0,2 MB
Jazyk
český
ID projektu
2511
Poslední úprava
09.12.2013
Zobrazeno
3 722 x
Autor:
hana.valkova
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Co je smyslem logopedické prevence v mateřské škole? Vytvoření jakéhosi rámce pro podporu přirozeného rozvoje komunikace. Funguje- li prevence správně, pak se u dětí podněcují řečové schopnosti a dovednosti adekvátně jejich věku. Logopedická prevence pomáhá minimalizovat vznik poruch řeči a preventiva také může vytušit možné příznaky rizikového řečového vývoje a v takovém případě poskytne informaci o dostupné logopedické péči. Je v kontaktu s klinickým logopedem a odkazuje na něj. Během logopedické prevence bychom měli dbát především na ty faktory, které řeč ovlivňují - prostředí, pohyb a především sluchové vnímání. Logopedická prevence by měla být naprosto přirozenou součástí celého výchovného programu předškoláka, a proto ji v zásadě provádí každý vychovatel - rodič i učitelka MŠ. Cílené kroužky logopedické prevence vedou tzv. logopedické preventistky, což jsou vyškolené učitelky MŠ. Dříve se jim říkalo logopedické asistentky. Logopedická prevence není nápravou vadné výslovnosti, nejprve je potřeba u dítěte dostatečně rozvinout například slovní zásobu a porozumění, artikulační obratnost či fonematické slyšení a tím podporovat přirozený vývoj řeči, včetně výslovnosti. Neodborně prováděná logopedická reedukace zaměřená pouze na výslovnost může nápravu vadné výslovnosti velmi negativně ovlivnit.

Klíčová slova:

logopedie

artikulační orgány

artikulace

logopedická cvičení

procvičení mluvidel

předcházení vad řeči



Obsah:
  • 1. Dechová cvičení
    2. Hlasová cvičení
    3. Artikulační cvičení
    3.1 Jazyk
    3.2 Rty
    3.3 Měkké patro

Zdroje:
  • DOLEJŠÍ, Pavel. Jak se naučit správně vyslovovat: populárně naučná příručka pro rodiče dětí s vadami výslovnosti: metodický návod, jak postupovat při výuce výslovnosti a při odstraňování vad výslovnosti. 4. vyd. Humpolec. ISBN 80-864-8066-6.
  • BERANOVÁ, Zuzana. Učíme se správně mluvit: logopedické hry a hrátky. ISBN 80-247-0257-6.
  • BEZRUČOVÁ, Věra. Logopedie: metodika a didaktika. Brno: Státní pedagogické nakladatelství, 1784. ISBN 14-607-84.
  • HÁJKOVÁ, Eva. Rétorika pro pedagogy: základy řečových technik, verbální a neverbální komunikace, jaké jazykové prostředky zvolit, jak zvládnout interpretaci textu. Vyd. 1. Praha: Grada, 2011, 208 s. Pedagogika (Grada). ISBN 978-802-4719-900.
  • GANGALE, Debra C. Rehabilitace orofaciální oblasti: základy řečových technik, verbální a neverbální komunikace, jaké jazykové prostředky zvolit, jak zvládnout interpretaci textu. 1. vyd. Překlad Irena Šáchová. Praha: Grada, 2004, 229 s. Pedagogika (Grada). ISBN 80-247-0534-6.
  • Informatorium: časopis pro výchovu a vzdělávání dětí od 3 do 8 let v MŠ a ŠD. Praha: Portál, 2012. ISSN 1210-7506.
  • http://www.logopedonline.cz
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše