Popis:
EKOLOGICKÁ STOPA
Ekologická stopa neboli ekostopa je měřítkem toho, kolik produktivní země a vody potřebuje jedinec, město, stát či civilizace k zajištění svých potřeb zdrojů a k zneškodnění odpadů, které vyprodukují při využívání současných technologií a současném stavu poznání.
Ekologická stopa je vyjádřena v plošném měřítku tzv. globálními hektary (gha). Každá jednotka odpovídá jednomu hektaru biologicky produktivních ploch s globálně průměrnou produktivitou. Jako biologicky produktivní plochy jsou označovány plochy souše a vodních ekosystémů, tzn. plochy s výraznou fotosyntetickou aktivitou a akumulací biomasy.
"Kolik plochy (země a vodních ekosystémů) je třeba k souvislému zajišťování všech zdrojů, které potřebuji ke svému současnému životnímu stylu a k zneškodnění všech odpadů, které při tom produkuji?" Kanaďan William Rees
Neříká nám tedy, co máme dělat, ale "pouze" jakou stopu (vyjádřenou v globálních hektarech na osobu) zanechává náš životní styl a související spotřeba zdrojů v globálním měřítku
Ekonomika jako velké zvíře: William Reeds uvádí působivou metaforu k přiblížení podstaty ekologické stopy: "Představte si ekonomiku jako velké zvíře. Otázka, kterou si musíme položit, zní, jak velkou pastvinu potřebujeme, abychom uživili toto zvíře?"
Klíčová slova:
společenský rozvoj
indikátor
ekologická stopa
kalkulace
globální hektary
Obsah:
- 1. Jaký je význam indikátorů pro rozhodování o společenském rozvoji?
2. Co vyjadřuje indikátor (ukazatel směru) ekologické stopy a jak je vypočten?
3. Jaká je Vaše ekologická stopa? Která kategorie spotřeby se na ní podílí nejvíce?
4. Srovnejte svoji ekologickou stopu s průměrem ČR, EU a celosvětovým průměrem.
5. Jaká je vypovídací schopnost a omezení tohoto indikátoru?