Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Sám proti stresu

«»
Přípona
.doc
Typ
referát
Stažené
1 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
2411
Poslední úprava
06.12.2013
Zobrazeno
1 917 x
Autor:
eliskabila
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Úvod

Publikace „Sám proti stresu“ od známého pražského psychiatra Jana Cimickýho je novinkou na knižním trhu – a to velmi zdařilou. Autor zde zábavnou a srozumitelnou formou objasňuje zákonitosti stresu, radí jak stres rozpoznat a jak proti němu bojovat. Navíc kniha obsahuje řadu testů i s vyhodnocením, které si může čtenář vyplnit a následně i vyhodnotit.

2. Kapitola I.: Odraz změn v našem životě

V první kapitole se autor zaobírá problematikou psychického selhávání, k němuž dochází ze stresového tempa a tlaku i opožďováním vlastních antistresových mechanismů, které nestačí držet krok s vývojem života na Zemi. Jak reaguje na stres náš organismus? Spustí poplachovou reakci, tzn. mobilizuje hormony, přesouvá vodu a elektrolyty, zvýší hladinu mastných kyselin a triglyceridů, vyplaví katechizmy, zvýší hladinu cholesterolu a krevní srážlivost. Proto častými stresy vznikají tzv.psychosomatická onemocnění jako je infarkt myokardu či žaludeční vředy.
Za stres můžeme označit nejen (subjektivně) náročné situace a události, ale i osoby, tzv. stresory, kteří stres vyvolávají například: skákáním do řeči, ponižováním, urážením a zesměšňováním druhých, povyšováním se nad ostatními, manipulací se svým okolím, agresivním chováním, nedodržováním svých slibů atd. Každý člověk je jinak odolný proti stresu. Jan Cimický v této kapitole rozdělil lidstvo podle odolnosti vůči stresu na tři následující skupiny:
1. Áčko, ke kterým řadí aktivní, soupeřivé osoby, které jsou orientované na úspěch.
2. Béčko, jež jsou lidé vyrovnaní, klidní, harmoničtí, ale bohužel je jich málo.
3. Céčko jsou lidé utajeně emotivní, kteří neumějí vyventilovat své problémy.
Autor v této kapitole dále „vyzdvihuje“ emoce jako důležitý mechanismus regulující vnitřní harmonie organismu. Mezi ty nejdůležitější řadí smích, který je nezbytný pro včasnou a úspěšnou rekonvalescenci těžkých onemocnění a napětí, jenž je potřebné pro spalování některých látek, například katecholaminů. Za velmi nebezpečnou emoci považuje strach a hněv, které musejí být včas vyventilovány jinak se mohou projevit tělesným onemocněním jako je cévní mozková příhoda či infarkt myokardu.
V závěru kapitoly se zabývá obory lidské činnosti, které jsou více náročné na stres. K těmto oborům autor řadí: piloty, lékaře a zdravotníky, sekretářky, dozorčí letového provozu, učitele, ženy v domácnosti, kontrolní pracovníky velínů elektráren, novináře, podnikatele či manažery, dělníky u pásů a nezaměstnané.

Klíčová slova:

Cimický

rešerš

změny v našem životě

varovné kontrolky

jak se bránit

jak se nebránit



Obsah:
  • 1. Úvod 2
    2. Kapitola I.: Odraz změn v našem životě 2
    3. Kapitola II.: Základní varovné kontrolky 3
    4. Kapitola III.: Malé opakování 5
    5. Kapitola IV. : Doporučené ventily aneb jak se bránit. 5
    6. Kapitola V.: Jak se nebránit aneb nevhodné ventily. 5
    7. Závěr 6

Zdroje:
  • CIMICKÝ, JAN, Sám proti stresu. Praha: VIP Books, 2007, 2.vyd. ISBN: 978-80-87134-08-5.
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše