Popis:
Všechny stroje se skládají z většího nebo menšího počtu částí tj. součástí a montážních jednotek. V mé práci se budu věnovat spojením těchto částí, konkrétně se budu zabývat šroubovými spoji. Nejprve si uvedeme co je to šroubový spoj a z čeho se skládá.
„Šroubové spojení je silové spojení, přičemž jsou spojované součásti spojeny třecími silami mezi hlavou šroubu, maticí, podložkou a jednotlivými díly.“(Skop,Frischherz,1993,s.204). Základním prvkem každého šroubového spoje je závit, který umožňuje sešroubovat šroub a matici. Závit je geometricky stanoven závitovou plochou, kterou vytváří profil závitu, pohybuje-li se tak, že každý jeho bod opisuje šroubovici. Profil závitu je lomená přímka nebo křivka, ležící v rovině, která prochází osou závitu. Šroubové spoje se především používají k přenosu sil působících v ose šroubu. Vytváří tvarový spoj, protože síla se z jedné součásti do druhé přenáší tvarovou spojovací součástí, tj. šroubem.
Podle způsobu spojení můžeme šroubové spoje rozdělit na 3 základní skupiny.
a) Spoj šroubem s hlavou a maticí - používá se pro spojení slabších součástí.
b) Spoj šroubem s hlavou - používá se v případech, že jedna ze součástí je silnější a spojení podle případu a) by vyžadovalo příliš dlouhý šroub.
c) Spoj závrtným šroubem - se používá v případě, že při montáži se obtížně centruje otvor pro šroub ve spojovaných součástech vůči sobě. Obr.1
Klíčová slova:
pružnost
pevnost
šroubové spoje
mechanika
strojnictví
zatížení
Obsah:
- BOHÁČEK, František . Základy Strojnictví . Praha : Nakladatelství technické literatury, 1989. 463 s. ISBN 80-03-00083-1.
FRISCHHERZ, Adolf; SKOP, Paul. Technologie zpracování kovu : Základní poznatky. Praha : Wahlberg, 1993. 268 s. ISBN 3-7002-0740-9.
HAVLÍK, Jiří; SZLACHTA, Tadeáš. Základy Strojnictví I. Ostrava : VŠB- Technická univerzita Ostrava, 1999. 208 s. ISBN 80-7078-346-X.
Http://www.mitcalc.com/index_cz.htm [online]. 2011 . Strojírenské, průmyslové a technické výpočty.