Popis:
1. Úvodem
V této práci jsem se rozhodla zaměřit na, dle mého názoru, palčivý sociální problém poruchy příjmu potravy a to konkrétně na anorexii a bulimii, které patří mezi nejrozšířenější problémy 21. století převážně u mladých dívek ve věku 14- 18 let. V této práci tedy budu popisovat postavení dívky trpící poruchou příjmu potravy z pohledu sociální deviace, i když v dnešní době není neobvyklé zvyšující se procento mužů trpících anorexií či bulimií (okolo 10%).
1.1 Přirozená historie sociálního problému anorexie a bulimie
Odmítání potravy není nic neobvyklého, naopak. V dějinách se vyskytují příklady světců, kteří se rozhodli dobrovolně hladovět- avšak téměř vždy je k tomu vedly náboženské důvody a navíc se jednalo téměř výlučně o muže. V dnešní době se však mentální anorexie (lat. anorexia nervosa) objevuje převážně u žen a není spjata s žádným konkrétním náboženstvím. [Giddens,1997:136]
Ve většině předmoderní společnosti byla ideálem krásy plnoštíhlá postava, štíhlast byla naopak spojována s chudobou a nedostatkem potravy. Poprvé byla tato choroba diagnostikována ve Francii roku 1897 a o bulimii (lat. bulimia nervosa) jsou sice dochované zmínky již z druhého století našeho letopočtu v práci Galéna, ale až do roku 1979 byla bulimie považována za příznak anorexie, jelikož se faze hladovění, chorobného přejídání a následném zvracení střídají.
Klíčová slova:
anorexie
bulimie
sociální deviace
řešení
přetrvání
důsledky
oběti
Obsah:
- 1. Úvodem 3
1.1 Přirozená historie sociálního problému anorexie a bulimie 3
2. Anorexie a Bulimie jako SP 3
2.1 Co je škodlivé a co je ještě v normě 3
2.2 Co je příčinou vzniku 4
2.3 Důsledky přetrvání- kdo všechno jsou oběti 5
2.4 Řešení a jeho klady a zápory 5
2.5 Kdo definuje anorexii a bulimii 5
3. Zdroje 6