Popis:
Teoretický úvod
V této semestrální práci se budu zabývat občanskou participací v České republice. Občanská participace, nebo-li možnost přímo se podílet na věcech veřejných, je základem demokratického politického systému.
,,Participace (z lat. Participace - sdílet, účastnit se), v politice podílení se na rozhodování. Participací se v politice rozumí přímá účast lidí na procesu, vedoucí k přijetí rozhodnutí. Může mít různé formy: referendum, plebiscit, petice, občanská iniciativa nebo účast v politických diskuzích, ve kterých se utváří stanoviska politických stran a dalších institucí.‘‘ [Žaloudek 1996: 231] Rozlišujeme nejčastěji participaci politickou a širší občanskou. Politická participace obsahuje přímou účast občanů republiky na všech procesech vládnutí. Může jít o účast na komunální, regionální ale i celostátní úrovni. Hlavním výkonem politické participace je volební účast. Naopak širší občanská participace nemusí přímo zasahovat do aktu vládnutí, ale má často značný vliv na politickou situaci v zemi. Může jít například o vytváření občanských sdružení. [Čermák 2007: 28]
V této práci bych se ráda zaměřila na politickou participaci občanů České republiky (dále ČR) a to především na malé využívání participace na veřejném dění a celkový nezájmem o politickou situaci v zemi. Tyto domněnky dokládá například nízká účast občanů ČR ve volbách.
Klíčová slova:
statistické údaje
zaměření práce
konceptualizace
operacionalizace
politická participace
karty
Obsah:
- Teoretický úvod
Výzkumy a statistické údaje
Zaměření práce
Konceptualizace a operacionalizace
Dotazník - Politická participace
KARTY:
Zpráva z pilotáže