Popis:
1. Plochy nástroje
Nástroj v interakci s obrobkem umožňuje realizaci řezného procesu. Z geometrického hlediska je nástroj identifikován svými prvky, plochami, ostřími a rozměry ostří. Každá plocha povrchu řezné části nástroje se označuje symbolem skládajícím se z písmene A a z indexu řecké abecedy, který určuje druh plochy (např. Aγ - čelo). Plochy přiřazené k vedlejšímu ostří se označují s čárkou (např. Aα` - vedlejší hřbet).
Čelo Aγ je plocha nebo souhrn ploch, po kterých odchází tříska (obr.1.2). Pokud čelo tvoří několik protínajících se ploch, určí se označení tak, že k indexu se připíše pořadové číslo, začínající od ostří (např. Aγ1 , Aγ2). Tvar čela určuje křivka vytvořená průsečíkem plochy čela Aγ s požadovanou rovinou, přičemž je tento tvar obvykle definovaný a měřený v nástrojové rovině ostří Pn (pokud je definovaný v jiných rovinách, musí být jednoznačně specifikován).
Utvařeč třísky je část čelní plochy určená na lámání nebo svinování třísky. Realizuje se vhod-ným tvarováním čela, nebo přiloženým utvařečem.
Hřbet (Aα , Aa`) je plocha nebo souhrn ploch, které při řezném procesu směřují k ploše ob-robku (obr.1.2). Pokud hřbet tvoří několik protínajících se ploch, určí se označení tak, že k indexu se připíše pořadové číslo, začínající od ostří (např. Aα1 , Aα2). Hlavní hřbet Aα smě-řuje k přechodové ploše obrobku, vedlejší hřbet Aa` směřuje k obrobené ploše obrobku.
Klíčová slova:
břit
soustružení
nástroje
ocel
karbidy
Obsah:
- Obsah:
1. Plochy nástroje 3.
1.2 Nástrojové úhly břitu 3.
1.3 Plochy na obrobku 4.
2. Soustružení 5.
2.1. Identifikace průřezu třísky při soustružení 6.
2.2. Jednotkový strojní čas 6.
2.3. Nástroje pro soustružení 7.
2.3.1 Rozdělení nástrojů dle směru pohybu 8.
2.4. Soustruhy 9.
3. NÁSTROJOVÉ MATERIÁLY 10.
3.1. Nástrojové oceli 10.
3.2. Slinuté karbidy 11.
3.3. Cermety 11.
4. Zdroje 13.