Popis:
Úvod:
Způsobů, kterými lze informace získávat, ukládat a dále přenášet a používat, je několik. Jedním z těchto způsobů je tištěná forma. Když se řekne tisk, většině lidí se okamžitě vybaví noviny a časopisy. V současné době se rozšiřuje elektronická podoba všech tištěných dokumentů, stále jsou lidé ale zvyklí si ráno kupovat své noviny a přečíst si je, ať už v klidu u snídaně nebo během cesty do zaměstnání. Existují různé typy novin. Některé se zaměřují obecně na dění doma a ve světě, některé se specializují na ekonomickou situaci, jiné na dění okolo životního prostředí a podobně. Jsou i noviny a časopisy specializující se na život slavných osobností a tyto tiskoviny se předhánějí v tom, kdo přinese žhavější novinky ze soukromých životů různých celebrit. Nabízené množství je tedy veliké, záleží na zájmech každého z nás, které noviny či časopisy si vybere.
Někdy se také objevují kauzy novinářů postihovaných za to, jaké informace zveřejnili.
Listina základních práv a svobod:
Právo na svobodu projevu je zakotveno v Listině práv a svobod. V Listině se informací dotýká článek 13 a článek 17. V článku 13 se hovoří o listovním tajemství a tajemství jiných písemností a záznamů. Tento článek přesně říká:
Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, které stanoví zákon. Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením.
Článek 17 se týká svobody projevu a práva na informace, cenzury a informací o činnosti státních orgánů. Přesné znění tohoto článku Listiny je následující:
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.
(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
(5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanové zákon.
Klíčová slova:
listina práv a svobod
evidence periodického tisku
sdělení informací
pokuty
ochrana zdroje informací
Obsah:
- Úvod:
Listina základních práv a svobod:
Zákon 46/2000 Sb.:
Sdělení týkající se soukromí fyzické osoby:
Pokuty:
Zákon 106/1999 Sb.:
Základní pojmy:
Závěr:
Zdroje:
- Zákon číslo 46/2000 Sb. ze dne 22. února 2000 o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon). Ve znění dle zákona č.302/2000 Sb.
- Zákon číslo 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.