Alokace neobnovitelných přírodních zdrojů - Hartwick-Solowova pravidla
«»
Popis:
Zadání
Uvažujeme jednotlivce, který vlastní důl se zásobou 100 000 t železné rudy a zároveň bankovní vklad v hodnotě 1 mil. měnových jednotek. Jeho příjem plyne z prodeje povolení k těžbě rudy z dolu a úroků z bankovního vkladu. Za tržních podmínek dokonalé konkurence, poptávce po železné rudě a podmínkách těžby je cena povolení těžby 1 t rudy 1 měnová jednotka (jednotková renta, za kterou vlastník dolu prodává povolení k těžbě). Úroková sazba je 5 % p.a. V dokonale konkurenční ekonomice to zároveň znamená, že cena povolení jednotky těžby rudy (jednotková renta) bude vzrůstat rovněž o 5 % ročně. Plán efektivní těžby rudy je zachycen v následující tabulce.
Klíčová slova:
hodnota
důl
banka
neobnovitelné zdroje
Hartwick-Solowova pravidla
tržní podmínky
těžba rudy
ekonomika
Obsah:
- Zadání
Určete, jakou částku ze svých příjmů může vlastník dolu využívat k osobní spotřebě, aby byla udržitelná.
Vypočítejte, jak se vyvíjí v čase hodnota a struktura majetku vlastníka dolu při dodržení plánu efektivní těžby (graficky znázorněte).
Za jakých podmínek se bude hodnota celkového majetku vlastníka dolu v budoucnosti zvyšovat a naopak snižovat?
Jaká je současná hodnota dolu jako ekonomického aktiva (jaká je minimální částka, kterou by vlastník vyžadoval při prodeji dolu jiné osobě)?
Jaké chování vlastníka zdroje by splňovalo podmínky silné udržitelnosti? Je možné vlastníka stimulovat k chování, které zajistí společenskou udržitelnost využívání zdrojů? Jak?
Jak jsou legislativně vymezeny práva a povinnosti při těžbě nerostných surovin v ČR? Jakými legislativními požadavky je zajišťováno udržitelné využívání nerostných zdrojů?
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.