Popis:
1. Úvod
Životní příběhy bezdomovců bývají zamotané a čas od času vzbudí dychtivý zájem široké veřejnosti. Pražský bezdomovec Miroslav Szamely našel v popelnici v igelitové tašce vážně podchlazeného kojence. Snažil se okamžitě někoho přivolat. Nejprve se obrátil na kolemjdoucí pár seniorů, ale ti raději utekli. Napodruhé se obrátil na policistu. Ten už malému chlapečkovi pomohl a přivolal pomoc. Bylo to opravdu na poslední chvíli a bezdomovec svým jednáním zachránil život. Tento příběh se okamžitě objevil v médiích a vzbudil nečekané sympatie veřejnosti k panu Szamzelymu. Pražský magistrát se proto pohotově rozhodl dát bezdomovci za jeho čin odměnu - lůžko v azylovém domě a práci údržbáře se slušným platem. na televizních obrazovkách jsme sledovali, jak pražský radní slavnostně předává klíče od pokoje azylového domu panu Szamzelymu. Ten může opět spát po dlouhých 14 letech, v normální posteli. Zdálo se, že se rodí nevšední příběh se šťastným koncem.
Média však brzy přinášejí šokující informace. Bezdomovec Miroslav Szamely vyskočil z okna svého pokoje v druhém patře azylového domu. Následně fyzicky napadl doktora v nemocnici, kde mu byla ošetřována poraněná noha.
V současné době je v péči lékařů psychiatrické léčebny v Bohnicích. Lidé jsou tímto vývojem překvapeni a v médiích se objevují různorodé odpovědi odborníků na otázky, které veřejnost zajímají. Kde se stala chyba? Není lepší nechyt bezdomovce jejich osudu a nezasahovat jim do života? Jakým způsobem může společnost pomoci lidem bez domova zlepšit kvalitu jejich života?
tento zajímavý životní příběh opět na chvíli zviditelnil problematiku bezdomovectví
a ukázal jak je tato problematika složitá. V České republice postupně vznikaly
a vznikají služby a projekty, které opravdu pomáhají lidem bez domova překonávat problémy, na jejichž řešení mají zájem. Pomáhají jim znovu najít střechu nad hlavou, zaměstnnání, východisko z osobních problémů čí závislostí nebo se jen ukrýt před mrazem, získat čisté oblečení a něco k jídlu.
Bezdomovci jsou i děti, ženy, matky. Nejenom ti zapáchající muži na nádražích
a u tržnic.
Klíčová slova:
bezdomovectví
prevence
terapie
represe
sociální problém
Obsah:
- 1. Úvod 2
2. Bezdomovectví 3
2.1 Formy bezdomovectví 4
2.2 Rysy bezdomovectví 4
3. Financování sociálních služeb pro bezdomovce 4
4. Neziskový sektor 5
5. Strategie trvale udržitelného rozvoje sociálních služeb pro bezdomovce 5
5.1 Prevence 5
5.2 Terapie 6
5.3 Represe 6
6. Bezdomovci z Bohumína si vydobili kus svého nádraží 7
7. Závěr 8
8. Použitá literatura a internetové zdroje 9
Zdroje:
- Kolektiv autorů, Návrh udržitelného rozvoje sociálních služeb pro bezdomovce, Projekt strategie sociální inkluze bezdomovců v ČR. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2007. 104 s.
- Kolektiv autorů, Metodologický set reintegračního programu pro osoby bez přístřeší, Část A - Bydlení s asistencí, práce s asistencí. 2008. 107 s.
- PLESNÍK, V. - QUISOVÁ, S. Metodologický set reintegračního programu pro osoby bez přístřeší, část B - Učení s asistencí. 2008. 56 s.
- Kolektiv autorů, Metodologický set reintegračního programu pro osoby bez přístřeší, Část C - Příklady dobré praxe. 2008. 12 s.
- MOTÝL, I. Jaderný inženýr pod igelitem. Týden, 2009, roč. XVI., č. 6, s. 42 - 45.