Popis:
Oslovila jsem pár svých známých, aby mi řekli první, co je napadne, když se řekne… Padla první otázka: „Co je podle Vás demokracie?“ „…, to je to, co dnes u nás absolutně neexistuje.“ „…, neptejte se mě, nechci se rozčilovat.“ „Demokraticky jsme si zvolili vládu a ta teď nefunguje a už po nás tu demokracii dál nechtějí!“ „Demokracie - stav, který vzniká dobrovolnou volbou masy lidí, národa, skupiny v domnění, že tato masa lidí následně může touto volbou něco ovlivnit.“ „…demokracie - snaha o ideál, který se nezdařil (pokud může existovat bez morálky - to v žádném případě nemůže). A kde ji brát!? Asi by měl, každý u sebe, ale lépe se vidí chyba na druhém, než na sobě. Již v Bibli je psáno " třísku v oku svého bratra vidíš, ale trám ve svém nevidíš" - citace není přesná, ale obsah je snad zřejmý“. „…blábol, který vymyslel člověk, jen aby zakryl novodobé otrokářství“. Vybrala jsem nejzajímavější odpovědi. Další oslovení mi pak recitovali suché definice, které si pamatovali ze školy.
Klíčová slova:
demokracie
vlastenectví
odpovědnost
historie
filosofie
profese
Zdroje:
- ČAPEK, Karel. - Hovory s T. G. M.: Československý spisovatel, Praha, 1969. 303 s. ISBN 81-161-9067.
- ČAPEK, Karel. - O věcech obecných čili zóon politikon: Nakladatelství Hynek, 2000. 126 s. ISBN 80-86202-87-9
- DAHL, Robert. - O demokracii: Průvodce pro občany: Nakladatelství Portál s.r.o., 1. vydání. Praha 2001 191 s. ISBN 80-7178-422-2
- SOUKUP, František. - T. G. Masaryk jako politický průkopník, sociální reformátor a president státu: Ústřední dělnické knihkupectví a nakladatelství Praha. IV. vydání. 1947.320 s. 53 obr. publik.