Popis:
Platy se podle návrhu ministra práce Zdeňka Škromacha zvýší v průměru o pět procent ročně. Oproti tomu ve většině soukromých podniků nemají zaměstnanci zvýšení mezd zatím jisté.
Odboráři namlsaní svižným růstem ekonomiky žádají růst o sedm procent.
Zvýšení o pět procent u státních zaměstnanců se týká pouze základní, tarifní části platu. Ten tvoří asi 70 procent celého výdělku.
Na zvýšení platů jsou ve státním rozpočtu v příštím roce vyčleněny 4,5 miliardy k dosavadním asi sto miliardám, které celkem na platy jdou.
Další více než tři miliardy by měly jít z rozpočtu zdravotních pojišťoven, krajů a obcí. Z této částky se zaplatí právě pouze zvýšení základního platu.
"Další peníze na větší osobní ohodnocení už v rozpočtu několik let nejsou," říká úředník obeznámený s vývojem.
Výsledkem je, že hlavně ve školách se stává, že učitelé si polepší fakticky méně, protože jim ředitelé sníží osobní ohodnocení.
Cesta peněz do učitelské peněženky chvíli trvá.
Určitou sumu peněz nejprve dostanou od státu kraje a ty je pak rozpočítávají mezi své ovečky, což jsou mimo jiné školy. Než tahle administrativa proběhne, je duben až květen a teprve v té době ředitel školy či jiné organizace ví, kolik peněz bude na celý rok mít.
"Osobní ohodnocení dáme v lednu buď stejné jako letos, nebo se sníží. Je to risk a nejistota, když nevím, kolik budu mít peněz,"říká ředitel základní školy v Turnově Karel Barták.
Z jiného důvodu je opředeno nejistotou i zvyšování platů lékařů či zdravotních sester. Těm vymohli odboráři faktický růst platů o sedm procent už od letošního září. V únorové výplatě je má čekat stejně jako ostatní další přilepšení.
Klíčová slova:
platy
spotřebitel
mikroekonomie
zaměstnanec
ekonomika
Obsah:
- 1. Článek vztahující se k zadanému tématu
2. Problémové okruhy
3. Teoretická část
4. Vlastní úvaha
5. Závěrečné zhodnocení zkoumaného problému
6. Použitá literatura
Zdroje:
- SOUKOPOVÁ, J., HOŘEJŠÍ, B., MACÁKOVÁ, L., SOUKUP, J. Mikroekonomie. Praha: Management Press, 2005. ISBN 80-7261-061-9.
- JUREČKA, V.,BŘEZINOVÁ, O. Mikroekonomie. Ostrava: VŠB - TU Ostrava, 2002, 280 s. ISBN 80-7078-771-6.