Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Formy mezinárodních ekonomických vztahů

«»
Přípona
.doc
Typ
seminární práce
Stažené
1 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
2378
Poslední úprava
28.11.2013
Zobrazeno
1 864 x
Autor:
eliskabila
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1.) Úvod
Nejzřejmější ukázkou globalizace světového hospodářství je pro širokou veřejnost obchod. Soudobé světové hospodářství by nefungovalo, pokud by neexistovaly mezinárodní ekonomické vztahy, které jsou jakýmsi pojidlem, které z oddělených národních subjektů vytváří „vyšší celek“. Přínos mezinárodních ekonomických vztahů není tedy pouze v ziskovosti, ale také v zapojení jednotlivých národů do mezinárodní dělby práce.

2.) Pohyb zboží
Největší objemy obchodu se zbožím hromadné spotřeby probíhají prostřednictvím komoditních burz (burza s kakaem, kávou, obilím, ropou, nerostnými surovinami atd.). Komoditních burz je po světě celá řada a jejich hlavním smyslem je poskytnout vysoce seriózní a spolehlivé prostředí pro realizaci a zúčtování obchodů, dohlížet nad obchodními praktikami a garantovat probíhající obchody. Prostřednictvím komoditních burz může obchodovat v podstatě kdokoliv - vždy však prostřednictvím brokera (resp. brokerské společnosti), která má na dané burze své zástupce. Pro běžného obchodníka s komoditami jsou nejdůležitější americké komoditní burzy. Hlavní a největší světová komoditní burza je v Chicagu (The Chicago Board of Trade), stát Illinois, založená v roce 1848, která se zaměřuje na komodity rostlinné výroby. Mezi další významné americké komoditní burzy patří: CME (Chicago Mercantile Exchange) NYMEX (New York Mercantile Exchange), která vznikla v roce 1870 a její zaměření je na "dražší komodity" jako jsou energie a drahé kovy; NYBOT (New York Board of Trade). V České republice působí Českomoravská komoditní burza Kladno, Komoditní burza Praha a Obchodní burza Hradec Králové. Celkový vývoz byl v roce 2006 2 143 999 mil. Kč a dovoz 2 099 605 mil Kč.

3.) Pohyb služeb
Jedná se především o služby bankovní, pojišťovací, dopravní, zdravotní, reklamní, turistické vzdělávací, telekomunikační apod. Německá Europäische v roce 1995 vytvořila svými akvizicemi jednu z nejvýznamnějších skupin cestovních pojišťoven na světě, do níž dnes patří vedle české společnosti (Evropská Cestovní Pojišťovna, a. s.) i její partneři v Dánsku, Švédsku, Francii, Itálii, Španělsku, Rakousku, Maďarsku, Polsku či na Slovensku. Prostřednictvím akcionářů patří společnost do skupiny Munich Re - vedoucí světové společnosti v oboru zajištění. Mezi banky na světové úrovni bychom mohli řadit: Banku pro mezinárodní platby (Bank for International Settlement), která je mezinárodní organizací pro podporu mezinárodní měnové a finanční spolupráce a slouží jako banka pro centrální banky; Světovou banku (World Bank), která zajišťuje finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní standardy v celém světě. Je tvořena dvěma institucemi: Mezinárodní bankou pro obnovu a rozvoj (International Bank for Reconstruction and Development) a Mezinárodní asociací pro rozvoj (International Development Association).
Významným faktorem rychlého rozvoje zahraničního obchodu jsou rychle klesající náklady přepravy zboží na trh. V teorii obchodu se k dopravním nákladům nepřihlíží, ale je fakt, že dopravní náklady mají velký dopad na celkový objem obchodu a skladbu obchodu jednotlivých zemí. Díky tomu, že světové hospodářství se stalo mnohem méně závislé na dopravě, než tomu bylo v minulosti a jelikož lze mnohem snadněji a levněji dopravovat zboží po celém světě, jsou dopravní náklady daleko menší překážkou než v minulosti.

Klíčová slova:

půjčky

cash flow

pohyb zboží

služby

kapitál

investice



Obsah:
  • 1.) Úvod str. 2
    2.) Pohyb zboží (výměna zboží) str. 2
    3.) Pohyb služeb (výměna služeb) str. 2
    4.) Pohyb kapitálu str. 3
    a. Přímé zahraniční investice str. 3
    b. Portfoliové investice str. 3
    c. Bankovní půjčky str. 4
    5.) Pohyb osob (pracovních sil) str. 4
    6.) Pohyb vědomostí a poznatků str. 4
    7.) Seznam použité literatury str. 5

Zdroje:
  • JENÍČEK, V.: Globalizace světového hospodářství. C. H. Beck, Praha 2002
  • MACHKOVÁ H., SATO A., ZAMYKALOVÁ M. A KOL.: Mezinárodní obchod a marketing. Grada Publishing, Praha 2002
  • LEHMANNOVÁ Z. A KOL.: Aktuální otázky globalizace. VŠE, Praha 2003
  • www.financnik.cz
  • www.cnb.cz
  • www.czso.cz
  • www.wikipedia.cz
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše