Fotoelektrický jev - Určení výstupní práce a Planckovy konstanty
Popis:
Fyzikální teorie
Kvantové vysvětlení fotoelektrického jevu
Podivné chování světla při interakci s vlněním vysvětlil až Einstein v roce 1905 s využitím poznatků právě se rodící kvantové teorie. Byla to především Planckem prezentovaná teorie, že elektromagnetické vlnění předává svou energii při interakcích s jinými částicemi nespojitě, po takzvaných kvantech. Velikost kvanta energie závisí na frekvenci (vlnové délce) elektromagnetického záření, přičemž platí
kde h je Planckova konstanta, ν je frekvence elektromagnetického záření. Pro toto kvantum světla se používá název foton.
Světlo při dopadu předává energii elektronům na povrchu zkoumané látky. Je-li vlnová délka λ světla dostatečně malá, pak frekvence ν a tedy i energie (c = νλ), kterou záření po dopadu předá elektronu může dosáhnout dostatečné hodnoty pro uvolnění tohoto elektronu z vazby v obalu atomu. Hodnota této energie potřebné k uvolnění elektronu se označuje jako ionizační energie. Velikost ionizační energie, kterou potřebují elektrony k uvolnění z látky se někdy označuje jako fotoelektrická bariéra. Předáním dostatečné energie elektronům je možné tuto bariéru překonat (hovoří se také o tzv. výstupní práci). Minimální frekvence, při níž dopadající fotony předávají elektronům energii potřebnou k překonání této bariéry se označuje jako prahová frekvence.
Klíčová slova:
konstanta
frekvence
foton
světlo
energie
Obsah:
- Obsah
Obsah 2
Zadání 2
Úkoly 2
Popis apletu 2
Fyzikální teorie 3
Kvantové vysvětlení fotoelektrického jevu 3
Praktická část 4
Určení výstupní práce 6
Určení Planckovy konstanty 6
Závěr 6
Použitá literatura 7
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.