Popis:
„Každé kroj je zrcadlem a vérazem své dobe e svyho kraja, své zeme a svéch ledi. Představoje sedláka, jeho práco a jeho radostě. Névic je to vidět na hanáckym krojo. Nandete v něm hojnosť požehnané Hané a jeji kepré a órodné zeme. Hanácké kroj spivá o tělesnym fortelo osobitéch Hanáku a vábivéch Hanaček. Mlovi z něho hanácké smesl pro tradice a pro verovnané a radostné kolorit.“
Haná je srdcem Moravy a jedněmi z nejkrásnější krojů, které známe, jsou bohatě zdobené hanácké kroje, které dokládaly bohatost a úrodnost tohoto krásného kraje rozkládajícího se na poměrně širokém území v oblasti hornomoravského úvalu, mezi Vyškovem, Kroměříží, Kojetínem, Tovačovem, Prostějovem a Olomoucí.
Podle tohoto geografického měřítka, místních dialektů a krojových hledisek (krojů bylo více variant - místních a časových, často se lišili v drobnostech, např. mužské kalhoty svou barvou, ženské kroje byli vcelku jednotné, avšak zdobení záleželo na místě původu) se Hanáci původně dělili na tři územní skupiny, a to na pravé Hanáky, Blaťáky (Blatňáky) a Zábečáky.
Klíčová slova:
ženský kroj
Haná
Morava
úbor
kabátek
Obsah:
- Hanácký ženský kroj a jeho součásti
Spodní suknice
Rukávce
Část sukňovitá
Zástěra
Živůtek
Kabátek
Kožich
Úbory hlavy
Přehoz
Punčochy a obuv
Příloha:
Použitá literatura a zdroje
Zdroje:
- Čížková, Marta: Hanácký kroj. Kulturní zprávy 6, Prostějov 1940.
- Langhammerová, Jiřina: České lidové kroje. Praha, Vydavatelství a nakladatelství Práce 1994, 150 s.
- Ludvíková, Miroslava: Lidový kroj na Hané. Přerov, Muzeum Komenského v Přerově 2002, 116 s.
- Hanácký kroj - http://www.kosir.unas.cz/?stranka=kroj&jazyk=cz
- Ilustrační fotografie: zdroj internet