Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Hodnocení bonity - vícekriteriální metody

«»
Přípona
.doc
Typ
seminární práce
Stažené
2 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
2712
Poslední úprava
02.01.2014
Zobrazeno
1 168 x
Autor:
leonek
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Bonita je v současnosti velice důležitý pojem, obzvláště v aktuálním dění ekonomické recese. Mnoho podniků se potýká s finančními problémy a za pomoci věřitelů a svých strategií usilují o pevné postavení na trhu. Podnik, ač aktuálně prosperující, může mít skryté slabiny, které se později mohou dříve či později projevit jako ztráta bonity, či hrozba bankrotu. Znát skutečnou situaci je důležité nejen pro podnik samý, ale také pro věřitele, kteří s ním kooperují.

Teorie

Bonita podniku nebo klienta vyjadřuje jeho schopnost řádně a včas dostát svým závazkům. Je to vyjádření pověsti, kvality a platební schopnosti. Zjišťují si ji banky před poskytnutím úvěru nebo obchodní partneři před navázáním spolupráce. V rámci zjišťování bonity se hodnotí finanční situace podniku, obchodní zdatnost, zkušenosti z dřívějších obchodních vztahů.
Souhrnné indexy hodnocení podniku představují celkovou charakteristiku finančně ekonomické situace podniku a jeho výkonnosti vyjádřené jedním číslem (je nepřesně nazýván souhrnný index). Tím měly překonat určitou subjektivnost výběru ukazatelů v paralelních soustavách a vytvořit agregovanou charakteristiku výkonnosti podniku a jeho celkového hodnocení.

Tak zvané bonitní modely si kladou za cíl klasifikovat podniky podle stupně finančního zdraví v celém spektru od velmi nadějného až po velmi chabé. Jsou založeny převážně na teoretických poznatcích. Umožňují posoudit pozici firmy v komparaci s větším souborem porovnávaných podnikatelských subjektů, resp. s oborovými výsledky. Jsou závislé na množství dat a výsledcích v daném oboru, segmentu trhu či v databázi porovnávaných firem. Pro koncentraci modelu je třeba stanovit rozsah a obsah ukazatelů, výběrový soubor porovnávaných firem a zvolit příslušnou analytiku modelu.

Klíčová slova:

bonitní modely

bankrotní indikátory

altmanův model

tafflerův model

springate

Fulmer



Obsah:
  • Kralicků rychlý test (Quick test)
    Index bonity
    Altmanův model
    Tafflerův bankrotní model
    Springate model
    Fulmerův model
    Indexy IN
    Zdroje:

Zdroje:
  • FULMER, J.G.Jr.- MOON,J.E. - GAVIN, T.A. - ERWIN, M.J.: A Bankruptcy Classification Model For Small Firms. In: Journal of Commercial Bank Lending, July 1984,
  • SEDLÁČEK, J. Účetní data v rukou manažera - finanční analýza v řízení firmy. 2., dopl. vyd. Praha: Computer Press, 2001. ix, 220 s. ISBN 80-7226-562-8.
  • KRALICEK, P. Základy finančního hospodaření. Přel. J. Spal. Praha: Linde, 1993. 110 s. ISBN 80-85647-11-7.
  • ALTMAN, E.I. Predicting Financial Distress of Companies: Revisiting the Z-score and ZETA® Models [on-line]. 2000 [cit. 2005-01-07]. Dostupné z: http://pages.stern.nyu.edu/~ealtman/Zscores.pdf
  • RŮČKOVÁ, P. Finanční analýza. 2. vyd. Praha: GRADA, 2008. 120s. ISBN 978-80-247-2481-2
  • KOLÁŘ, P., MRKVIČKA, J. Finanční analýza. 2. vyd. Praha: ASPI, 2006. 228 s.,
  • SANDS,E.G.- SPRINGATE,G.L.V. - TURGUT,V.: Predicting Business Failures, In. CGA Magazine,May 1983,
  • LANDA Martin. Jak číst finanční výkazy. 1. vydání. Brno: Computer Press, a. s., 2008. 176 s. ISBN 978-80-251-1994 -5
  • http://www.vlastnicesta.cz/akademie/finance/finance-metody/altmanuv-model/
  • http://www.az-data.net/slovnik/bonita.php
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše