Popis:
Úvod - ochrana vodních zdrojů
Nutnost ochrany životního prostředí si v současné době uvědomuje většina obyvatel naší planety. V národních i mezinárodních legislativách je zakotvena nutnost eliminace nepříznivých vlivů, způsobených odpadními látkami ve všech skupenstvích. V rámci komplexní ochrany životního prostředí se nelze orientovat jen na šetrné využívání surovin či recyklaci. Zásadní povinností je také chránit vodní zdroje (Herle, Bareš, 1990).
Bez vody není život na Zemi možný, jedná se o surovinu beze sporu vzácnou. Vodní zdroje mají být využívány k pokrytí potřeb společnosti, v prvé řadě ve formě pitné vody pro obyvatelstvo, dále pro užití v zemědělství a průmyslu. Na Zemi existují oblasti s rozlehlými zásobami podzemní vody a četnými toky na svém povrchu, ovšem mnohem častěji nalezneme místa s vážným nedostatkem tohoto zdroje, navíc se zanedbatelnými srážkovými úhrny. Je třeba s ohledem na tyto skutečnosti hospodařit s vodními zdroji maximálně šetrně, uchovávat kvalitu vodních toků, nádrží, podzemních zásobáren vody v takovém stavu, aby jejich využívání bylo umožněno i následujícím generacím. Tato zásada by měla být platná globálně na jakémkoliv místě naší planety.
Klíčová slova:
čištění odpadních vod
kořenové čistírny
KČOV
intenzivní spůsoby
extenzivní spůsoby
Obsah:
- Úvod - ochrana vodních zdrojů
Čištění odpadních vod - intenzivní způsoby
Čištění odpadních vod - extenzivní způsoby
Kořenové čistírny v ČR
KČOV - horizontální
KČOV - vertikální
KČOV - kombinované (hybridní)
Závěr
Přehled literatury
Zdroje:
- Beneš, J., 2008: Kořenové čistírny odpadních vod (KČOV) v ČR - historie, současnost a budoucnost in Sborník referátů k semináři „Kořenové čistírny odpadních vod“. Kongresové centrum Praha, agentura Bova. Str. 2-9.
- Herle, J., Bareš, P., 1990: Čištění odpadních vod z malých zdrojů znečištění. SNTL, Praha. Str. 9-125.
- Chudoba, J., Dohányos, M., Wanner, J., 1991: Biologické čištění odpadních vod. SNTL, Praha. Str. 440-454.
- Mlejnská, E., Rozkošný, M., Baudyšová, D. a kol., 2009: Extenzivní způsoby čištění odpadních vod. VÚV T. G. Masaryka, Praha. Str. 6-107.
- Richter, M., 2005: Technologie ochrany životního prostředí - část I - Ochrana čistoty vody. FŽP při Univerzitě J. E. Purkyně, Ústí nad Labem. Str. 7-70.
- Rozkošný, M. a kol., 2010: Domovní čistírny odpadních vod. ZO ČSOP - Centrum Veronica Hostětín, Brno. Str. 7-33.
- Sojka, J., 2001: Malé čistírny odpadních vod. ERA, Brno. Str. 1-67.
- Šálek, J., 2008: Rekonstrukce, modernizace stávajících KČOV, kombinace s ostatními přírodními způsoby čištění a využití odpadních vod in Sborník referátů k semináři „Kořenové čistírny odpadních vod“. Kongresové centrum Praha, agentura Bova. Str. 11-13.
- Šálek, J., Tlapák, V., 2006: Přírodní způsoby čištění znečištěných povrchových a odpadních vod. ČKAIT, Praha. Str. 11-67.
- Šálek, J., Žáková, Z., Hrnčíř, P., 2008: Přírodní čištění a využívání vody v rodinných domech a rekreačních objektech. Era, Brno. Str. 22-108.
- Šálek, J., Kriška, M., Pírek, O., Plotěný, K., Rozkošný, M., Žáková, Z., 2013: Vegetační kořenové čistírny, online: http://voda.tzb-info.cz/likvidace-odpadnich-vod/10058-vegetacni-korenove-cistirny, cit. 20. 6. 2013.
- Vymazal, J., 2004: Kořenové čistírny odpadních vod. ENKI, Třeboň.
- Vymazal, J., 2010: Constructed Wetlands for Wastewater Treatment. Journal Water 2010, No. 2. Pages 532-542.
- Vymazal, J., 2013: The use of hybrid constructed wetlands for wastewater treatment with special attention to nitrogen removal: A review of a recent development. Water Research. Journal of the International Water Association, Volume 47, Issue 14, 15. Pages 4795-4811.
- Zajoncová, D. ed., 2010: Přírodní čištění vody. ZO ČSOP Veronica - Hostětín, Brno. Str. 3-13.