Popis:
1. SOCIÁLNÍ ROLE
Každý z nás plní v životě nějaké společenské role.Roli dcery, vnučky, sestry, tety, přítelkyně, manželky , kamarádky, zaměstnankyně..
Mnohočetnost rolí v životě jednotlivce může vést k vyšší psychické zátěži. U většiny žen jsou patrné dvě dominantní role: role zaměstnané ženy a role ženy pečující o domácnost. Proto jsou ženy oproti mužům považovány za stresem více ohroženou skupinu. V české společnosti je většina žen v situaci, kdy musí skloubit obě role a zvládnout placenou práci v zaměstnání i neplacené práce v domácnosti.
V hierarchii lidských potřeb je na nejvyšším místě potřeba seberealizace, která je pro člověka nejdůležitější až když jsou uspokojeny potřeby nižší, tedy biologické. Je spojena s důležitým pocitem,že využíváme všechny své možnosti k tomu, abychom byli úspěšní mezi lidmi se kterými se setkábáme ve svých skupinách,chceme být těmito lidmi akceptováni, bráni a pozitivně hodnoceni.Má-li nám přinést povolání pocit seberealizace, uspokojení, musíme plnit očekávání lidí, se kterými pracujeme , jsme jimi hodnoceni, a získáváme od nich pozitivní zpětnou vazbu. K tomu je potřeba identifikace s rolí, tedy ztotožnění.
Klíčová slova:
role
osobnost
hranice
nedodržení
interakce
produktivita
chování
Obsah:
- 1.Obsah 2
2.Role a osobnost sestry 2
1.Sociální role 2
2.Role zdravotní sestry 2
3.Profesionální příprava 3
3.příklady rozdělení úspěšného zvládnutí role sestry 3
1.Jobánková (2000) 3
1.Mastiliaková (2002) 3
2.Bartlová (1999) 4
3.Vývoj role sestry 4
5.Hranice role a její nedodržení 5
1.stanovení hranic 5
2.Práce a hranice 5
3.Dopad povolání na zdraví sestry 5
6.Interakce,produktivní a neproduktivní chování 5
1.Interakce 5
2.Produktivní chování 6
3.Konfliktní a neproduktivní chování 7
7.Závěr 7
8.Použitá literatura 7
Zdroje:
- Libor Czeffer,Michaela Papezova-Role a kompetence sester v multidisciplinárním týmu