Popis:
1) Úvod
V úvodu bych si dovolil několika slovy objasnit řekněme poněkud netradiční název této práce a také bych zde chtěl uvést fakta, která mě vedla k výběru právě tohoto autora a tohoto díla, tedy výběru Edvarda Valenty a jeho díla Jdi za zeleným světlem.
Název Román roku 1956 jsem převzal z deníku Mladá fronta, ve kterém se 6.2.1991 objevil na straně 4 stejnojmenný článek. Tento název mi připadá poměrně výstižný. Význam Valentova románu spočívá dle mého soudu v propracované psychologii postav, zejména hrdiny Karla Šimona, k čemuž získává Valenta prostor díky jeho proměně z člověka uzavřeného a pasivně přihlížejícího událostem ve člověka, který se aktivně podílí na okolním dění, v tomto případě tedy na protifašistickém odboji. Dílo se také vymyká tehdejším ideologicko-uměleckým normám (socialistický realismus; doba „černobílých” románů - jasně odlišené kladné a záporné postavy).
K výběru tohoto díla mě přiměl především fakt, že jde o psychologický román, a dále též skutečnost, že ačkoli je tento román považován za jedno z nejvýznamnějších děl padesátých let, ještě nikdy jsem se s jeho názvem ani autorem nesetkal.
Tolik úvodem a nyní již přistupme k vlastní práci o autorovi a jeho díle.
2) Životopis autora
Edvard Valenta se narodil 22.1.1901 v Prostějově. Oba rodiče zemřeli ještě před jeho nástupem do školy a Valenta tedy vyrůstal v rodině strýce Františka Kováříka.
V roce 1918 maturoval na reálce v Prostějově a v témže roce rediguje společně s Wolkerem druhý ročník časopisu Sborník českého studentstva na Moravě a ve Slezsku. Začal studovat strojní inženýrství v Brně. Po dvou letech školu i rodinu opouští (strýc se stal členem Černého úřednické vlády). Nastoupil jako stenograf v brněnských Lidových novinách a vypracoval se až na vedoucího redaktora kulturní a literární části.
Klíčová slova:
román
Valenta
obsah
forma
postavy
reakce
hodnocení
Obsah:
- 1)Úvod
2)Životopis autora
3)Přehled Valentovy tvorby
a)nerománová tvorba
b)románová tvorba
4)Postavení románu Jdi za zeleným světlem ve Valentově díle
5)Rozbor románu
a)obsahová stránka
b)formální stránka
6)Charakteristika postav
7)Reakce na román
a)reakce čtenářů
b)reakce kritiků - soudobé
- současné
8)Celkové hodnocení románu
9)Prameny
Zdroje:
- Slovník českého románu 1945 - 1991; Sfinga; Ostrava 1992
- Slovník české prózy 1945 - 1994; Sfiga; Ostrava 1994
- Slovník českých spisovatelů od roku 1945; díl 2.(M - Ž);Brána; Praha 1998
- Česká literatura po roce 1945; Fortuna; Praha 1992
- Školní četba na dlani; Erika; Praha 1996
- D. Karpatský: Malý labyrint literatury; Albatros; Praha 1997
- M. Vokurka - J. Hugo: Praktický slovník medicíny; Maxdorf; Praha 2000