Popis:
Od 1. ledna 2006 začal platit nový správní řád, který je koncepčně odlišný od dosavadního správního řádu. Vláda předložila sněmovně návrh zákona 4. 2. 2003. Zákon byl ve Sbírce zákonů vyhlášen 24. 9. 2004 v částce 174 pod číslem 500/2004 Sb.
Základní odlišnost spočívá ve výrazně širším předmětu úpravy. Je jím obecně postup všech správních orgánů v oblasti vrchnostenské veřejné správy, tj. jakékoliv jejich působení navenek, pokud tento postup není upraven zvláštním zákonem jinak. Podrobná úprava vede k důslednému naplnění ústavní zásady zákonnosti, kdy podle čl. 2 odst. 3 Ústavy ČR a čl. 2 odst. 2 Listiny základních práv a svobod státní moc, kterou je nutno chápat v širším slova smyslu jako veřejnou moc, slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon.
Cílem reformy správního procesu bylo podle odborníků nejenom důsledné dosažení souladu s ústavním pořádkem České republiky, ale také vrátit správnímu řádu jeho původní úlohu, tj. být kodexem představujícím obecnou procesní úpravu pro celou veřejnou správu a odstranit tak desítky nejrůznějších typů "zvláštních správních řízení" atd.
Pro svou seminární práci jsem si vybral zhodnocení základních zásad činnosti správního orgánu.
Klíčová slova:
legalita
správní proces
srovnání
vysvětlení
služba
nerovnost
legitimita
Obsah:
- Obecná charakteristika zásad, na kterých je vybudován správní řád
Zásada zákonnosti (legality)
Zásada zákazu zneužití správní úvahy
Zásada nestranného postupu
Zásada legitimního očekávání
Zásada ochrany dobré víry
Zásada subsidiarity
Zásada součinnosti s účastníky
Zásada rychlosti a procesní ekonomie (hospodárnosti)
Zásada veřejné správy jako služby
Zásada dobré správy
Zásada rovnosti
Zásada materiální (formální) pravdy
Další zásady
Použitá literatura:
Zdroje:
- Zákon č. 500/2004 Sb. Správní řád
- Radek Ondruš, Správní řád: nový zákon s důvodovou zprávou a poznámkami, nakladatelství LINDE Praha 2005, 515 s., ISBN 80-7201-523-0 (brož.)