Popis:
Nanotechnologie
Nanotechnologie je věda, zabývající se cílenou a přesnou manipulací s jednotlivými atomy a molekulami tak, aby vznikl nový objekt. Nanotechnologie je využívání struktury a vlastností nanočástic o velikosti 1-100 nm tj. 10-9m (přibližně desetitisícina tloušťky lidského vlasu). Tato vysoce moderní a převratná technologie se zabývá studiem a použitím těchto materiálů ve všech odvětvích lidské činnosti.
Nanotechnologie je skupina technologií (technologie v pevném stavu, biotechnologie, chemické technologie aj.), které, jsou konvertovány do nanorozměrů. Nedílnou součástí těchto technologií je i konstrukce zařízení, pro zkoumání a analýzu v rozměrech blížícím se světu atomů (AFM mikroskopy, tunelovaní mikroskopy).
Jako jeden ze zakladatelů nanotechnologie (třebaže ještě nepoužil toho slova) je označován Richard Feynman, který základní myšlenky představil ve své slavné přednášce nazvané Tam dole je spousta místa (There's Plenty of Room at the Bottom). Přednáška pojednávala o možnostech praktického využití nanosvěta v budoucnosti (naznačuje, že je možné zapsat celou encyklopedii Britanika na špičku špendlíkové hlavičky).
Nanomateriály mají následující společné znaky:
1. Stavebními jednotkami jsou nanočástice s definovanými vlastnostmi (rozměr, tvar, atomová struktura, krystalinita, mezifázové rozhraní, homogenní/heterogenní složení a chemické složení).
2. Jsou uspořádány v makroskopických multi-klastrových materiálech. Chemicky identické částice mohou být kompaktovány za vzniku hranic zrn. Částice mohou být oddělené nebo spojené koalescencí nebo podložkou a vytvářejí: nanodrátky, nanotrubice, nanokompozity, keramické nebo jiné tenké filmy a vrstvy.
Klíčová slova:
nanomateriál
medicína
elektronika
strojírenství
stavebnictví
fullereny
Obsah:
- Příklady využití nanomateriálů:
Medicína
Potravinářství
Elektronika
Strojírenství
Stavebnictví
Kosmický průmysl
Vybrané mezníky v dějinách nanotechnologií
Rizika nanotechnologií
Fullereny
Zdroje:
- PETRÁSEK, M. Svět vesmíru, 2005, Kapitola Diamanty už nejsou nejtvrdší!. Dostupné online.
- SODOMKA, J. Fullereny, České vysoké učení technické v Praze, 2002, Dostupné online.
- 21. STOLETÍ, webové stránky http://www.21stoleti.cz/ - moderní časopis o vědě a technice
- WIKIPEDIA, webové stránky http://www. wikipedia.org/ - internetová encyklopedie