Techniky efektivního učení dospělých
«»
Popis:
Cíle vzdělávání dospělých
Činnost učitele a činnost dospělého učícího se mají společný cíl, který je dosahován v činorodé spolupráci. Výsledky vyučování závisejí na úrovni poznávací aktivity, samostatnosti, na úrovní sebevzdělávání a sebevýchovy. Vzájemné porozumění mezi učitelem a dospělým učícím se, výrazně ovlivňuje pedagogickou činnost. Vytvoření takového vztahu není jednoduchá záležitost, hodně záleží na vytvoření společného učebního cíle, který se dělí na několik etap :
• příprava vyučování
• začátek vyučování
• průběh vyučování
• závěr vyučování
Životní zkušenosti dospělých se musí odrazit v pedagogickém přístupu učitele k učícím se v různých formách studia. Cíl učitelé a studenta jsou málokdy naprosto totožné. Mezi těmito cíli může vznikat již první zdroj napětí. Náročnost učitele se může rozcházet s aspiraci studenta. Cíl může být studentem považován za příliš obtížný, což přinese frustraci dospělému, nebo naopak za příliš snadný, který zase nepřinese pocit uspokojení. V obou případech se průběh učení bude rozcházet s očekáváním učitele.
Klíčová slova:
vzdělávání
způsobilost
úplnost učiva
hodnocení
Obsah:
- • Cíle vzdělávání dospělých
• Požadavky na učitele dospělých a jeho funkce
• Způsobilost k učení dospělých
• Co by měl lektor vštěpovat dospělým při vzdělávání
• Emocionální vlivy
• Úroveň vzdělávání dospělých
• Úplnost učiva
• Hodnocení a zpětná vazba ve vzdělávání dospělých
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.