Popis:
Teorie kognitivní disonance byla převládajícím tématem v odborných periodikách od konce padesátých do začátku sedmdesátých let minulého století. Dnes je, svého času nejvlivnější teorie sociální psychologie, přijatým souhrnem vědomostí, avšak už ne oblastí aktivního výzkumu (Hunt, 2010).
Důvod, proč jsem si zvolila právě tuto teorii jako předmět své domácí práce, je politováníhodný a snad trochu úsměvný - navzdory její jednoduchosti a řekla bych jisté „všudypřítomnosti“ jsem měla stále problémy tuto teorii pochopit a zapamatovat si.
Práci jsem si dovolila zpracovat jako rešerši s občasnými vlastními postřehy. Jsem přesvědčena, že nové poznatky a teorie člověk dokáže nejlépe pochopit a zapamatovat si díky konkrétním příkladům, proto věnuji dostatek prostoru popisu experimentů, které jsou s teorií kognitivní disonance spjaty.
Klíčová slova:
Leon Festinger
experimenty
kognitivní disonance
vnější chování
postoj
pocity
kognice
Obsah:
- Úvod 2
Teorie 3
Leon Festinger 5
Experimenty 6
Závěr 9
Použité zdroje 10
Zdroje:
- Atkinson, R. L. a kol.: Psychologie. Praha, Portál 2003
- Festinger, L.: A theory of cognitive dissonance. Stanford University Press 1957 Grunberg, N. Nisbett R. a kol.: A Distinctive approach to psychological research: the influence of Stanley Schachter. Lawrence Erlbaum Associates 1987
- Hartl, P. Hartlová, H.: Velký psychologický slovník. Praha, Portál 2010
- Hewstone, M. Stroebe, W.: Sociální psychologie. Praha, Portál 2006
- Hunt, M.: Dějiny psychologie. Praha, Portál 2010
- Plháková, A.: Dějiny psychologie. Praha, Grada 2010
- Říčan, P.: Psychologie. Praha, Portál 2009
- Slater, L.: Pandořina skříňka. Praha, Argo a Dokořán 2008