Popis:
Cílem rehabilitace u dětí s postižením je podporovat přirozený vývoj a přiblížit ho vývoji jeho zdravých vrstevníků, případně dosáhnout zcela fyziologického vývoje (Votava, 2003).
Votava (2003) uvádí 4 složky ucelené rehabilitace:
• Léčebná rehabilitace se zaměřuje na odstranění postižení, funkčních poruch a eliminaci následků zdravotního postižení. Úkolem je obnovit původní zdravotní stav za co nejkratší dobu, či dosáhnout maximální možnou nápravu jedince.
• Pedagogická rehabilitace se zaměřuje na výchovu a vzdělávání jedince. Využívá speciálních metod, prostředků, které se vždy volí dle druhu a stupně postižení. Cílem je zapojení jedince do produktivní práce a společnosti, dle jeho momentálních možností a schopností.
• Pracovní rehabilitace se zaměřuje na pracovní uplatnění jedince. Cílem je rozvoj specifických vědomostí, schopností a dovedností, které je nutné získat a osvojit si pro výkon dané profese.
• Sociální rehabilitace se týká všech osob se zdravotním postižením. SR je proces, kdy osoba se zdravotním postižením dosahuje maximální možné samostatnosti a soběstačnosti za účelem dosažení nejvyššího stupně sociální integrace.
Klíčová slova:
rehabilitace
vzdělávání
inkluze
integrace
pedagogika
uplatnění jedince
výchova
Obsah:
Zdroje:
- FISCHER, S., et al., 2014. Speciální pedagogika: edukace a rozvoj osob se specifickými potřebami v oblasti somatické, psychické a sociální: učebnice pro studenty učitelství. Praha: Triton. 299 s. ISBN 978-80-7387-792-7.
- SLOWÍK, J., 2007. Speciální pedagogika. Praha: Grada. 160 s. ISBN 978- 80-247-1733-3.
- VOTAVA, J., et al., 2003. Ucelená rehabilitace osob se zdravotním postižením. Praha: Karolinum. 207 s. ISBN 80-246-0708-5.