Popis:
Období neoabsolutismu
Kořeny v z nichž vzešel moderní systém veřejné správy, sahají do poloviny 18. století, kdy policejní pečovatelský stát přistoupil postupně k přebudování stávajících institucí tak, aby odpovídaly jeho potřebám regulovat sociální procesy. Zahájení změn v tomto směru byly v období Marie Terezie a pokračovaly i za jejích nástupců.
K prvním aktům, reagujícím na vídeňské povstání v březnu 1848, patřilo Nejvyšší rozhodnutí ze 17. 3. 1848, jímž došlo k nové organizaci ústředních orgánů státní správy. Podle něj nahradila dosavadní ústřední orgány, resortní ministerstva. Nová ministerstva byla založena na principu monokratického rozhodování.
V srpnu však 1850 byla odpovědnost ministrů zrušena a nadále je jmenoval, odvolával, kontroloval panovník. Vláda jakožto kolegiální orgán složený z ministrů a přijímající rozhodnutí prakticky zmizela a ministři se stali pouhými výkonnými úředníky císaře.
Přeměny územní správy začaly až v roce 1849, kdy revoluce byla na ústupu. V březnu byla vyhlášena oktrojovaná ústava, zvaná Stadionova.
Státní správa, byla vytvořena na úrovni zemí, krajů a okresů. Na úrovni zemí zastupoval panovníka místodržitel. Představoval jakousi instanci mezi ministerstvem vnitra a krajskými vládami, zastupoval vládu na zemským sněmu, řídil státní policii. Mnohem větší význam měly v tomto uspořádání kraje a okresy.
Situace se však změnila reformami, jejichž tvůrcem byl ministr vnitra Alexandr Bach. Učinil ze zemí jeden z hlavních článků správy, zatímco význam krajů poklesl.
Po reorganizaci správy v roco1855 byla místodržitelství podřízena ministerstvu vnitra. Sám místodržitel zajišťoval záležitosti, které mu osobně svěřil císař. Zabezpečoval záležitosti veřejného pořádku a bezpečnosti a vykonával nejvyšší vedení policie.
V prvé polovině 50. let leželo těžiště státní správy v krajích. Reformou v roce 1855 bylo ovšem postavení krajských úřadů oslabeno a to jak vůči okresním úřadům, tak i ve vztahu k zemským místodržitelstvím.
Nejnižší článek politické správy představovaly okresy. Správu zde vykonávala okresní hejtmanství, v čele s okresním hejtmanem.
Klíčová slova:
neoabsolutismus
konstituce
veřejná správa
československá republika
decentralizace
Obsah:
- Vývoj veřejné správy v letech 1848-1918
Období neoabsolutismu
Konstituční éra
Orgány zemské samosprávy představovaly zemské sněmy a zemské výbory.
Veřejná správa po vzniku Československé republiky
Reforma veřejné správy z roku 1920
Reforma veřejné správy v roce 1927
Veřejné správa v období druhé republiky
Veřejná správa v období okupace (1939-1945)
Londýnské státní zřízení a vznik národních výboru
Národní výbory v letech 1945-1947
Statní správa v letech 1948-1989
Veřejná správa v České republice v letech 1990-1998
Východiska reformy veřejné správy v roce 1990
Období federálního státu 1990-1992
Období první koaliční vlády 1992-1996
Období druhé koaliční vlády a přechodné vlády 1996-1998
Pokračování reformy veřejné správy v České republice od r. 1998
Druhá etapa decentralizace státní správy - krajské zřízení
Závěr