Základní pravidla chování při povodních
«»
Popis:
Povodně a záplavy
Povodně vznikají v důsledku zvýšení říčních nebo mořských hladin, a to působením atmosférických poruch. Jestliže půda, vegetace, atmosféra nebo člověkem vyrobená zařízení nemohou pojmout nebo absorbovat přebytek vody, dochází ke zvýšení hladiny vod, vzedmutí vod během bouřek nebo přetečení odvodňovacích či kanalizačních systémů a následně tedy k povodním.
Povodně a záplavy představují pro Českou republiku největší přímé nebezpečí v oblasti přírodních katastrof. Nejčastěji jsou povodně způsobené náhlými přívalovými dešti, táním sněhu v pohořích a rozmrzáním vodních toků. Způsobují rozsáhlé materiální škody, ztráty na životech, ale i rozsáhlou devastaci kulturní krajiny včetně ekologických škod.
Klíčová slova:
povodně
záplavy
legislativa
stupeň povodňové aktivity
chování
bleskové povodně
Obsah:
- Povodně a záplavy
Vymezení pojmů
Povodně podle české legislativy (zákona o vodách) dělíme na
Stupně povodňové aktivity
Chování při povodních
Bleskové povodně
Zdroje
Zdroje:
- KOPECKÝ, Miroslav, Eleonóra TILCEROVÁ a Jaromír ŠIMAN. Ochrana člověka za mimořádných událostí. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014. ISBN 978-80-244-4094-1.
- KOPECKÝ, Miroslav, Eleonóra TILCEROVÁ a Jaromír ŠIMAN. Ochrana obyvatelstva za mimořádných událostí. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2012.
- MARÁDOVÁ, Eva. Ochrana člověka za mimořádných událostí. Praha: Vzdělávací institut ochrany dětí, 2007. ISBN 978-80-86991-24-5.
- Ochrana obyvatel. Codelat.cz: Povodně [online]
- Wikipedie. Stupeň povodňové aktivity [online]
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.