Popis:
1.1. Pojem stres
Stres (z lat. stingo, stingere - utahovati, stahovati jakoby smyčku kolem krku odsouzence) je stav organismu, který je odezvou na nadměrnou tělesnou či psychickou zátěž.
Existuje mnoho různých definic stresu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem v pojednání o frustraci můžeme např. uvést, že „stres je odpovědí organismu na frustraci nebo že stres je frustrací silné motivace.“ O poznání základních mechanismů stresu se zasloužil zejména Hans Seyle, který jej definuje jako „výsledek interakce mezi určitou silou působící na člověka a schopností organismu odolat tomuto tlaku.“
Stres má důsledky jak psychické, tak i fyziologické, neboť vyvolává záporné emoce, které jsou úzce spojené s neurovegetativními procesy. Člověk tak při stresu pociťuje emočně negativní napětí, vzrušení, jindy zase utlumenost až apatii. Objevují se projevy zkratkovitého jednání, roztržitost, neschopnost psychické a fyzické relaxace. Mohou být též narušeny poznávací procesy (vnímání, myšlení), paměť, či pozornost. Zvyšuje se četnost chybných výkonů. Z tělesných projevů bývá nejčastěji pocení, svalový třes, zrychlený frekvence dýchání, tepu srdce apod.
1.2. Fáze stresu
H. Seyle jako první zaznamenal, že uvnitř organismu probíhají při různých náročných životních situací u všech lidí velmi podobné reakce, které pojmenoval jako obecný adaptační syndrom tzv. GAS - general adaptational syndrom. Obvykle rozlišujeme tyto tři fáze průběhu tohoto syndromu přizpůsobení:
Klíčová slova:
teorie
stres
stresory
prevence
projevy
ovlivnění stresu
Obsah:
- 1. Teoretická část 3
1.1. Pojem stres 3
1.2. Fáze stresu 3
1.3. Stresory 5
1.3.1. Vnější stresory 5
1.3.2. Vnitřní stresory 5
1.4. Prevence stresu 6
2. Praktická část 7
3. Závěr 14
4. Zdroje 15
Zdroje:
- Psychologie pro právníky - Václav Holeček, Jana Miňhová, Pavel Prunner
- Dotazník