Popis:
Ačkoli náš svět jako celek považujeme za poměrně rozvinutý a stabilizovaný, pravdou je, že většinu jeho obyvatel tvoří obyvatelstvo rozvojových zemí. (Jde o více než polovinu populace, některé zdroje dokonce uvádějí až tři čtvrtiny - záleží na hledisku, ze kterého rozvojovou zemi definujeme.) Rozvojové země se vyznačují nízkou hladinou HDP na obyvatele, vysokým a rychlým populačním růstem, nízkou úrovní vzdělanosti, velkou nezaměstnaností, sociálními problémy jako jsou hladomor, chudoba a nemoci, monopolním zaměřením zemědělství (obvykle jen na jednu či dvě plodiny) a velkým podílem obyvatelstva, které je v tomto odvětví zaměstnáno. Zemědělství jako takové je jedním z nejdůležitějších pilířů ekonomiky každého státu, je tedy v jeho vlastním zájmu dbát o jeho produktivitu a dále ho rozvíjet. Ačkoli země, o kterých zde mluvíme, nesou název „rozvojové“, paradoxně v nich často k žádnému rozvoji nedochází, ať už v rámci zemědělství nebo země jako celku. Nezřídka je tomu spíše naopak.
Klíčová slova:
rozvojové země
agrární reformy
zelená revoluce
vývoj
genetická modifikace
Obsah:
- Úvod - rozvojové země a agrární reformy
Zelená revoluce - o co tedy jde?
Vývoj - co se stalo se Zelenou revolucí?
Závěr
Zdroje:
- Pearce, David W. (vedoucí autorského týmu). Rok vydání neuveden (čtvrté vydání). Macmillanův slovník moderní ekonomie. Praha: Vistoria Publishing.
- Samuelson, Paul A. Nordhaus, William D. 1995. Ekonomie. Praha: Svoboda.
- Sojka, Milan. Konečný, Bronislav. 2001. Malá encyklopedie moderní ekonomie. Praha: Libri.
- Žák, Milan a kolektiv. 1999. Velká ekonomická encyklopedie. Praha: Linde Praha, a. s.
- Pearce, David W. (vedoucí autorského týmu). Rok vydání neuveden (čtvrté vydání). Macmillanův slovník moderní ekonomie. Praha: Vistoria Publishing.