Popis:
1 VÝZNAM UČEBNIC A JEJICH POSTAVENÍ V SOUČASNÉ ŠKOLE
Základní otázka, která nás v souvislosti s učebnicemi v současné době napadne, bude asi znít: Jsou klasické tištěné učebnice stále ještě potřebné? Nebudou brzy zcela nahrazeny elektronickými materiály?
Zatím tomu nic nenasvědčuje. Učebnice stále zůstávají i v technologicky velmi vyspělých zemích jako USA nebo Japonsko nezbytnou součástí výuky. Z mnoha výzkumů vyplývá, že nejen pedagogičtí odborníci, ale i naprostá většina učitelů, žáků a rodičů považuje učebnice za nepostradatelné. Ani v době vyspělých informačněkomunikačních technologií není zatím žádné médium schopné plně nahradit funkce učebnice ve výuce jak pro učitele, tak pro žáky. Pedagogický výzkum potvrzuje toto výsadní postavení učebnice:
»Žáci ve vyspělých zemích pracují s učebnicí asi v 60% vyučovací doby a většina jejich domácí přípravy spočívá v práci s textem. Žáci si osvojují z učebnic vědomosti i dovednosti, učebnice ovlivňují jejich postoje a hodnotové systémy.
»Učitelé spoléhají na učebnice při plánování výuky často nejen jako na prioritní zdroj informací, ale i při didaktickém zpracování hodin.
Estonský odborník J. Mikk velmi zdůrazňuje roli učebnic v průběhu školských reforem: „Školské reformy nebudou fungovat, pokud nebudou jejich ideje vloženy do učebnic.“ (Mikk 2000, s. 6). Nedávné výzkumy v rozvojových zemích ukazují, že nejdůležitější investicí, kterou mohou podpořit chudé země výuku svých dětí, je zlepšit dostupnost a kvalitu učebnic (Farrell, Tanner 2002).
Všechny systémy organizovaného vzdělávání předpokládají společenský konsensus v oblasti cílů a prostředků vzdělávání. Jaké cíle si ve vzdělávání klademe? Co má absolvent určitého stupně a typu školy znát a umět? Jakými prostředky a strategiemi dosáhneme toho, aby to uměl?
V mnoha školských systémech je pojetí vzdělávání ve společnosti včleněno do formálního projektového kurikula, tj. plánovaného obsahu vzdělání zahrnutého do školských dokumentů (u nás v současné době jsou to rámcové vzdělávací programy). Učebnice jsou používány jako prostředek pro explicitní vyjádření těchto očekávání. Vzdělávací standardy, RVP a jiné kurikulární dokumenty jsou často příliš obecné a především málo operacionalizované, tj. neuvádějí činnosti, jejichž prostřednictvím si žáci kurikulum osvojí. Naproti tomu učebnice, které používají žáci a učitelé ve třídách, zahrnují implicitní modely výuky jako procesu a prostřednictvím určitých strukturních prvků, např. učebních úloh, dokonce i explicitní vzorce navozující činnosti ve výuce.
Klíčová slova:
význam učebnic
teorie učebnic
schvalování učebnic
hodnocení učebnic
pedagogický výzkum
Obsah:
- Předmluva 2
1 Význam učebnic a jejich postavení v současné škole 3
2 Teorie učebnic 7
2.1 Podstata učebnice 7
2.2 Učebnice v rámci kurikula 9
2.3 Druhy školních didaktických textů 11
2.4 Funkce učebnice 12
2.5 Struktura učebnice 13
3 Výběr a schvalování učebnic 16
3.1 Schvalování učebnic 16
3.1.1 Přístupy k příjímání a schvalování učebnic 16
3.1.2 Formy státní kontroly přijímání učebnic 17
3.1.3 Přijímání učebnic v čr 18
3.2 Jakou úlohu mají učitelé při výběru učebnice 20
3.2.1 Role učitele a jiných osob při výběru učebnic 21
3.2.2 Faktory, které ovlivňují výběr učebnic na školách 24
3.2.3 Potřeby a zájmy učitelů v souvislosti s výběrem učebnic 27
3.3 Jak může pedagogický výzkum pomoci učitelům při výběru učebnic 30
3.4 Shrnutí 33
4 Hodnocení učebnic 35
4.1 Metody hodnocení učebnic 35
4.1.1 Kritéria pro hodnocení učebnic 36
4.1.2 Názory učitelů zš a sš na důležitost kritérií pro hodnocení učebnic 37
4.2 Návrh postupu pro hodnocení učebnic v praxi 39
4.2.1 Rastr pro hodnocení učebnic zš a sš 40
4.3 Hodnocení vlastností učebnic 49
4.3.1 Hodnocení obtížnosti učebnice 49
4.3.2 Hodnocení přehlednosti učebnice 57
Literatura 64
Přílohy 67