Kvantitativní metody
Popis:
ÚVOD
Tento text představuje studijní oporu pro studium kvantitativních metod ekonomických studijních programů v bakalářském studiu na Slezské univerzitě, Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné.
Skriptum je rozděleno do 12 kapitol. Jednotlivé kapitoly odpovídají obvyklým 12 výukovým týdnům jednoho semestru a jsou přibližně stejně obsahově rozsáhlé a obtížné. Takový rozsah učiva odpovídá klasické dvouhodinové přednášce v prezenčním studiu na vysoké škole ekonomického zaměření.
První kapitola se zabývá výstavbou matematiky a jsou zde uvedeny základní pojmy, se kterými se v dalším textu pracuje. Kapitola druhá a třetí je opakováním učiva střední školy a shrnuje znalosti algebraických výrazů a jsou zde uvedeny různé typy rovnic a nerovnic a jejich řešení. Lineární algebře jsou věnovány kapitoly 4 - 6, ve kterých jsou uvedeny základní vlastnosti matic, determinantů a řešení soustav lineárních algebraických rovnic. Kapitola sedmá rozšíří Vaše znalosti o číselných posloupnostech a jejich limitách. Důležitá je následující kapitola osmá, která je věnována funkcím jedné reálné proměnné. Jsou zde uvedeny grafy elementárních funkcí a jejich vlastnosti. V další kapitole se dovíte, jak vypočítat limitu funkce, seznámíte se také mimo jiné s pojmem jednostranná limita. Mezi jednu z nejdůležitějších patří kapitola 10, která je věnována diferenciálnímu počtu funkce jedné reálné proměnné a další kapitola se zabývá užitím diferenciálního počtu. Ve dvanácté kapitole se seznámíte s neurčitým integrálem funkce jedné reálné proměnné, dále s určitým integrálem a jeho užitím v geometrii.
Klíčová slova:
matematika
algebra
determinanty
posloupnosti
diferenciální počty
Obsah:
- Úvod -6-
1 Jazyk matematiky -7-
2 Algebraické výrazy -18-
3 Rovnice a nerovnice -31-
4 Maticový počet -43-
5 Determinanty -63-
6 Soustavy lineárních algebraických rovnic -75-
7 Posloupnost a limita posloupnosti -83-
8 Funkce jedné reálné proměnné -98-
9 Limita funkce -122-
10 Diferenciální počet funkce jedné reálné proměnné -143-
11 Užití diferenciálního počtu -159-
12 Integrální počet -186-
Závěr -211-
Seznam použité literatury -212-
Příloha č. 1 -213-
Příloha č. 2 -214-
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.