Popis:
Obtékání těles se zabývá problémem, jak proudící tekutina působí v důsledku tohoto pohybu na pevné těleso vystavené dynamickému působení tekutiny. Pokud je proudící tekutina plyn, potom hovoříme o aerodynamice. Chování tekutiny - kapaliny nebo plynů se podstatné odlišuje od pevných těles. Členěni látek {hmoty) na pevné látky a tekutiny vyplývá z jejich rozdílné odezvy na účinek síly, snažící se změnit původní objem a tvar hmotného elementu. Pevné látky vytvářejí značný odpor proti změnám objemu i tvaru vznikem vnitřních napětí, která s přihlédnutím na Hookův zákon jsou úměrná způsobeným deformacím. Tekutiny naopak podléhají deformacím bez ohledu na velikost působící síly, vnitřní napětí vyvolaná v tekutině jsou podle Newtonovy rovnice úměrná gradientu rychlosti. Kapaliny kladou malý odpor pomalým změnám tvaru a naopak, jejich odpor vůči změnám objemu je velký, protože kapaliny jsou téměř nestlačitelné. Plyn v porovnání s kapalinami podléhá snadno jak změnám objemu tak i „tvaru". Vysvětlení rozdílných vlastností pevných látek, kapalin a plynů vyplývá z rozdílné velikosti přitažlivých mezimolekulámích sil, které jsou u pevných látek největší u plynů jsou naopak tyto síly velmi slabé.
Tekutiny při řešení úloh z proudění považujeme za spojité kontinuum. Toto platí i pro plyny, protože v jednotce objemu plynu je velký počet molekul, nebo jinak řečeno Avogadrovo číslo je Číslo velké. Pro spojité kontinuum předpokládáme, zeje homogenní i isotropní, kapalina i plyn jsou charakterizovány svoji hustotou, která udává hmotnost všech molekul v jednotce objemu.
V technických i praktických aplikacích je obtékání i odpor těles je úloha velmi častá a důležitá. Jedná se zejména o obtékání samostatných profilů v letectví, raket, projektilů, profilových mříží u hydrodynamických strojů, obtékání automobilů, budov, štíhlých staveb nebo míčů a pod. Obtékání těles je možné řešit pro proudění ideální nestlačitelné tekutiny, nebo nestlačitelné, ale vazké tekutiny, dále pro proudění ideální, ale stlačitelné tekutiny a pro proudění stlačitelné a současně i vazké tekutiny.
Klíčová slova:
mezní vrstva
odpor těles
obtékání desky
obtékání koule
obtékání profilů
obtékání automobilů
Obsah:
- Předmluva -2-
Úvod -3-
2. Mezní vrstva -4-
2.1. Tloušťka mezní vrstvy -4-
2.2. Prandtlova rovnice pro mezní vrstvu -7-
2.3. Odtržení proudu -9-
2.4. Úplav -9-
3. Odpor těles -12-
4. Užití věty o změně hybnosti ke stanovení odporu desku -15-
5. Obtékání desky -17-
5.1. Laminární obtékání desky -17-
5.2. Turbulentní obtékání desky -19-
5.3. Obtékání desky kolmé na vektor rychlosti -22-
5.4. Obtékání desky šikmé k vektoru rychlosti -23-
6. Obtékáni koule -26-
6.1. Obtékání hladké koule -26-
6.2. Sedimentační rychlost -31-
6.3. Obtékání míče -39-
7. Obtékání válce a vybrané aplikace -44-
7.1. Obtékání válce -44-
7.2. Kármánova vírová cesta -48-
7.3. Potenciální obtékání válce -54-
7.4. Magnusova síla -57-
8. Obtékání profilů -60-
8.1. Síly a momenty působící na profil -61-
8.2. Polára profilu -66-
8.3. Křídlo -69-
8.4. Obtékání profilů při nadzvukových rychlostech -73-
9. Obtékání automobilů -80-
9.1. Velikost odporové a vztlakové síly -80-
9.2. Obtékáni karoserie automobilu -83-
9.3. Obtékáni automobilů v aerodynamickém tunelu -85-
9.4. Spoilery a přítlačná křídla -88-
10. Odpor vybraných těles -92-
11. Aerodynamické tunely -100-
Použitá označení -106-
Literatura -108-